Limit cenowy wpływający na rachunki za prąd i gaz może być zmieniany przez Ofgem 4 razy w roku

Limit cenowy rachunków za energię dla gospodarstw domowych może być weryfikowany co trzy miesiące, jak wynika z nowych planów przedstawionych przez Ofgem w dniu dzisiejszym, 16 maja 2022 roku.

Brytyjskie regulator sektora energetycznego zaproponował kwartalną aktualizację obowiązujących limitu energetycznego. Do tej pory stawki "energy cap" są weryfikowane dwa razy do roku – na wiosnę oraz jesienią, a jeśli proponowane rozwiązanie weszłoby  życie, działania Ofgemu w tej kwestii miałyby miejsce aż cztery razy do roku, w cyklu kwartalnym. Organ nadzorujący sektor energetyczny chce wprowadzić dodatkowe  dwa przeglądy cen – styczniu i w lipcu. "Jeśli wprowadzimy zmiany proponowane dziś, to limit cenowy będzie bardziej odzwierciedlał obecne ceny rynkowe, a wszelkie spadki cen byłyby szybciej odczuwalen przez konsumentów" – zapewniał dyrektor generalny Ofgem, Jonathan Brearley.

- Advertisement -

Ofgem zapowiada zmiany

Jak zapewnia Ofgem jego priorytetem jest ochrona konsumentów i sprawienie, że brytyjskie rynek energetyczny będzie pozostawał "sprawiedliwy i odporny na wahania". "Ubiegły rok pokazał, że musimy wprowadzić zmiany w pułapie cenowym, aby dostawcy byli w stanie lepiej zarządzać ryzykiem w tych bezprecedensowych warunkach rynkowych" – dodawał Brearley. 

Jednocześnie zaznaczał, iż zmiany w tym zakresie są konieczne z punktu widzenia działających na brytyjskim rynki providerów. Muszą oni wiedzieć jak duże ilości zabezpieczyć la swoich klientów bez ponoszenia ryzyka, że potencjalne niedobory zmuszą ich do kupowania gazu lub prądu po zawyżonych cenach.

W jaki sposób wpłynie to na nasze rachunki za energię?

Po konsultacjach, Ofgem ma nadzieję, że zmiany mogą wejść w życie już od października, co oznacza, że ​​pierwszy "review" cen i zmiany w limicie cenowym miałaby nastąpić w styczniu 2023.

Obecnie pułap cen energii – na tę chwilę znajdujący na rekordowym poziomie 1971 funtów rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego – jest weryfikowany co sześć miesięcy i zmieniany w październiku i kwietniu.

 

Teksty tygodnia

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie