Liz Truss w fotelu premiera Wielkiej Brytanii to bardzo zła wiadomość dla Szkotów. Dlaczego?

Fot. Getty

Podczas niedawnego wywiadu telewizyjnego Liz Truss przypuściła personalny atak na Nicolę Sturgeon. Kandydatka do objęcia urzędu premiera Wielkiej Brytanii stwierdziła, że Pierwszą Minister Szkocji, a także forsowane przez nią, kolejne referendum niepodległościowe, należy zignorować. 

- Advertisement -

Liz Truss w fotelu premiera Wielkiej Brytanii to zła wiadomość dla Szkotów, zwłaszcza po tym, w jaki sposób w niedawnym wywiadzie telewizyjnym polityk wyraziła się o Pierwszej Minister Szkocji Nicoli Sturgeon. Truss, zapytana o kwestię kolejnego, niepodległościowego referendum, stwierdziła, że liderkę SNP należy po prostu ignorować. – Ona stara się na siebie zwrócić uwagę, to właśnie robi – zaznaczyła pani Truss, przy sporym zrozumieniu dla jej słów ze strony publiczności. I dodała: – To, co musimy pokazać mieszkańcom Szkocji, Irlandii Północnej i Walii, to to, że o nich dbamy i musimy upewnić się, że wszystkie nasze polityki rządowe mają zastosowanie w całej Wielkiej Brytanii. 

 

 

Zachowanie Szkotów coraz bardziej drażni Anglików?

Podczas wywiadu dziennikarz przypomniał Liz Truss, że Nicola Sturgeon ma do rządzenia silny mandat społeczny – znacznie większy niż ten, na który będzie się mogła ewentualnie powołać sama Truss w razie wygrania wyborów na nowego lidera Partii Konserwatywnej i tym samym premiera Wielkiej Brytanii. Ale obecna minister spraw zagranicznych nie bardzo się tym przejęła. 

W sukurs Liz Truss przyszedł czołowy, twardogłowy polityk Partii Konserwatywnej i minister ds. szans związanych z Brexitem, Jacob Rees-Mogg. Polityk powiedział, że Nicola Sturgeon „bardzo często się myli i zawsze narzeka”, a rząd „musi się skupić na tym, by Unia przynosiła ludziom korzyści”.

Oburzenie po słowach Liz Truss wyraził natomiast wicepremier Szkocji John Swinney, który zaznaczył, że atak na Nicolę Sturgeon ze strony kogoś, kto ma dopiero nadzieję być następnym lokatorem Downing Street nr 10, jest „całkowicie, zupełnie nie do przyjęcia”. 

Teksty tygodnia

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie