Londyn: POSK wznawia dyżury paszportowe. Od kiedy i na jakich zasadach?

Fot. Wikimedia Commons, Getty

Po ponad miesiącu zawieszenia Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie ogłosił, że Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) wznawia dyżury paszportowe. Od kiedy i na jakich zasadach można rezerwować oraz realizować wizyty?

- Advertisement -

Polska Ambasada w Londynie opublikowała na swojej stronie na Facebooku ogłoszenie, w którym poinformowano, że od 6 września POSK wznawia paszportowe dyżury konsularne. Interesanci będą przyjmowani pod adresem: Londyn-POSK, 238-246 King Street, London W6 0RF.

 

W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że na wity paszportowe można przybywać całymi rodzinami, czyli rodzice razem z dziećmi, ponieważ „wnioski paszportowe podczas dyżuru w POSK-u mogą składać wspólnie rodzice z dziećmi do 18. roku życia”.

Jak zarezerwować wizytę paszportową?

Zapisy na wizyty paszportowe w UK – zarówno indywidualne, jak i rodzinne – odbywają się poprzez stronę internetową e-konsulat.gov.pl. Terminy wizyt dodawane są na platformie w każdą środę o godzinie 9:00 rano. Oznacza to, że na największy wybór dostępnych spotkań można liczyć właśnie w środy rano. Jak wyjaśniono na stronie e-konsulat.gov.pl: „Pojawiająca się informacja o treści ‘brak terminów do dnia…’ oznacza, że udostępniona pula terminów została zarezerwowana, a następne pojawią się zgodnie z powyższym harmonogramem [czyli w kolejną środę o 9:00 – przyp. red.]”.

POSK wznawia dyżury paszportowe w Londynie. Zasady wizyt

W celu usprawnienia spotkań, podczas wizyt paszportowych należy pamiętać o kilku obowiązujących zasadach:

1. Punktualne przybycie na wizytę paszportową. „Ze względów bezpieczeństwa osoby zapisane będą mogły wejść do budynku POSK tylko o godzinie wyznaczonej na spotkanie. Można oczekiwać na swoją kolejność wyłącznie na zewnątrz budynku. (Pod zadaszeniem przed budynkiem będą ustawione krzesła)” – czytamy w komunikacie na platformie e-konsulat.

2. Poszanowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w POSK oraz poleceń pracowników.

3. Należy przyjść przygotowanym, czyli przynieść ze sobą kompletem wymaganych dokumentów oraz z wydrukowanymi i wypełnionymi formularzami.

4. Należy być przygotowanym do uregulowania płatności za pomocą karty płatniczej.

5. Interesantów zachęca się równocześnie do tego, by – o ile to możliwe – wybrali opcję odbioru paszportu drogą pocztową, a nie osobiście.

Więcej informacji na temat wizyt paszportowych (indywidualnych i rodzinnych) oraz wymaganych dokumentów znajduje się na stronach https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/paszporty.

Teksty tygodnia

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie