Londyn: POSK wznawia dyżury paszportowe. Od kiedy i na jakich zasadach?

Fot. Wikimedia Commons, Getty

Po ponad miesiącu zawieszenia Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie ogłosił, że Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) wznawia dyżury paszportowe. Od kiedy i na jakich zasadach można rezerwować oraz realizować wizyty?

Polska Ambasada w Londynie opublikowała na swojej stronie na Facebooku ogłoszenie, w którym poinformowano, że od 6 września POSK wznawia paszportowe dyżury konsularne. Interesanci będą przyjmowani pod adresem: Londyn-POSK, 238-246 King Street, London W6 0RF.

 

W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że na wity paszportowe można przybywać całymi rodzinami, czyli rodzice razem z dziećmi, ponieważ „wnioski paszportowe podczas dyżuru w POSK-u mogą składać wspólnie rodzice z dziećmi do 18. roku życia”.

Jak zarezerwować wizytę paszportową?

Zapisy na wizyty paszportowe w UK – zarówno indywidualne, jak i rodzinne – odbywają się poprzez stronę internetową e-konsulat.gov.pl. Terminy wizyt dodawane są na platformie w każdą środę o godzinie 9:00 rano. Oznacza to, że na największy wybór dostępnych spotkań można liczyć właśnie w środy rano. Jak wyjaśniono na stronie e-konsulat.gov.pl: „Pojawiająca się informacja o treści ‘brak terminów do dnia…’ oznacza, że udostępniona pula terminów została zarezerwowana, a następne pojawią się zgodnie z powyższym harmonogramem [czyli w kolejną środę o 9:00 – przyp. red.]”.

POSK wznawia dyżury paszportowe w Londynie. Zasady wizyt

W celu usprawnienia spotkań, podczas wizyt paszportowych należy pamiętać o kilku obowiązujących zasadach:

1. Punktualne przybycie na wizytę paszportową. „Ze względów bezpieczeństwa osoby zapisane będą mogły wejść do budynku POSK tylko o godzinie wyznaczonej na spotkanie. Można oczekiwać na swoją kolejność wyłącznie na zewnątrz budynku. (Pod zadaszeniem przed budynkiem będą ustawione krzesła)” – czytamy w komunikacie na platformie e-konsulat.

2. Poszanowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w POSK oraz poleceń pracowników.

3. Należy przyjść przygotowanym, czyli przynieść ze sobą kompletem wymaganych dokumentów oraz z wydrukowanymi i wypełnionymi formularzami.

4. Należy być przygotowanym do uregulowania płatności za pomocą karty płatniczej.

5. Interesantów zachęca się równocześnie do tego, by – o ile to możliwe – wybrali opcję odbioru paszportu drogą pocztową, a nie osobiście.

Więcej informacji na temat wizyt paszportowych (indywidualnych i rodzinnych) oraz wymaganych dokumentów znajduje się na stronach https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/paszporty.

Teksty tygodnia

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie