Lotniska w UK podwyższają opłaty za wjazd do strefy Kiss and Fly

Najbardziej popularne lotniska w UK ponownie podwyższyły opłaty za krótki, zazwyczaj 10-minutowy wjazd do strefy Kiss and Fly. Pasażerowie są oburzeni, a porty lotnicze bronią się, że dzięki temu mogą nakładać niższe opłaty na przewoźników lotniczych.

Dojazd pod terminal lotniska w UK coraz droższy

Pasażerowie w UK, zwłaszcza ci, którzy muszą podjechać pod sam terminal lotniska z uwagi na wiek czy różne schorzenia albo w ogóle z uwagi na liczbę bagaży czy opiekę nad dziećmi, muszą się liczyć z coraz wyższymi kosztami wjazdu do strefy Kiss and Fly. Większość popularnych portów lotniczych na Wyspach ponownie podwyższyło opłaty za możliwość podrzucenia osób podróżujących samolotem pod samo wejście do terminalu, a podwyżki wyniosły od 50 p do 1 funta.

O 50 p więcej musimy w tym roku zapłacić na lotniskach w Glasgow, Leeds Bradford i Aberdeen, natomiast aż o 1 funta więcej musimy zapłacić na lotniskach w Londynie (Gatwick), Birmingham, Bristolu i Edynburgu. I tak w porcie lotniczym London – Gatwick za wjazd do strefy Kiss and Fly zapłacimy już 6 funtów za 10 minut, a podobnie ceny kształtują się też w Bristolu. Z kolei w Edynburgu i Birmingham podjechanie pod budynek terminaua to koszt 5 funtów – w Edynburgu za 10 minut, a w Birmingham za 15 minut.

Lotniskami, które wciąż nie pobierają opłat od pasażerów za wjazd do strefy Kiss and Fly, są porty lotnicze w Cardiff, Inverness i lotnisko London City.

Pasażerowie czasami nie mają wyboru

Władze lotnisk w UK tłumaczą, że opłaty za wjazd do strefy Kiss and Fly zostały ustanowione przede wszystkim po to, żeby w ogóle zniechęcić ludzi do przyjeżdżania na lotnisko samochodem. Ale pasażerowie skarżą się, że w przypadku niektórych lotnisk dla samochodu nie ma za bardzo alternatywy. A tam, gdzie alternatywa istnieje, transport publiczny bywa drogi i zawodny. Część pasażerów nie ma też wyboru z uwagi na podeszły wiek, choroby czy liczbę przewożonych bagaży.

Ponad jedna trzecia badanych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwieźli kogoś na lotnisko stwierdziła, że „nie było realnej alternatywy [w postaci] transportu publicznego”. Natomiast 59 proc. ankietowanych stwierdziło, że powodem przyjazdu na lotnisko samochodem było to, że przy dużej liczbie bagaży było to najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Przeczytaj także