Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Kradzież energii elektrycznej i gazu staje się coraz częstszym procederem w Wielkiej Brytanii. Powodem są nieustanne podwyżki cen.

Okazuje się, że roczna wartość gazu i energii elektrycznej kradzionej z sieci każdego roku w Wielkiej Brytanii wzrosła już do 1,5 mld funtów.

- Advertisement -

Kradzież energii elektrycznej i gazu

Aktywiści walczący z ubóstwem energetycznym na Wyspach twierdzą, że kradzież energii elektrycznej i gazu będzie coraz częstsza. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób ma problemy z opłaceniem wysokich rachunków.

Branża energetyczna twierdzi, że zdesperowani ludzie, którzy nie są w stanie opłacić rachunków, coraz częściej manipulują przy licznikach. W ten sposób chcą uniknąć jeszcze większych długów.

Wartość energii kradzionej z sieci energetycznych szacuje się już na 1,5 mld funtów rocznie. Ostatecznie dodaje to 50 funtów rocznie do kosztów, z którymi borykają się wszystkie gospodarstwa domowe.

Ludzie coraz częściej kradną energię elektryczną
Ludzie coraz częściej kradną energię elektryczną / fot. pixabay

Matt Copeland z National Energy Action powiedział:

– W miarę dalszego wzrostu cen, zadłużenie energetyczne się powiększa. A gospodarstwa domowe mające problemy z opłaceniem rachunków, zaczną sięgać po coraz bardziej desperackie środki. Aby mieć ciepło w domu i nadążyć za rachunkami.

Gangi zamieszane w proceder

Ponadto okazuje się, że coraz częściej zorganizowane gangi przestępcze wykorzystują sieć energetyczną do kradzieży energii potrzebnej im do plantacji konopi.

Jeden z operatorów sieci, Electricity North West, który obsługuje około 5 mln klientów w Greater Manchester, Lancashire i Kumbrii, twierdzi, że otrzymuje około 900 zgłoszeń miesięcznie. Wszystkie dotyczą podejrzeń związanych z kradzieżą energii.

Z dotychczasowych szacunków wynika, że nawet jeden na 150 klientów manipulował licznikami energii, przy rurach lub kablach. Natomiast liczba połączeń na infolinię Crimestoppers w sprawie podejrzeń związanych z kradzieżą energii osiągnęła rekordowy poziom 1000 co miesiąc.

Sama liczba zgłoszeń wzrosła o około dwie trzecie od początku kryzysu energetycznego w 2021 roku. Szacuje się jednak, że około 250 000 przypadków kradzieży energii rocznie nawet się nie wykrywa.

Dług energetyczny

Oficjalne dane pokazały w tym miesiącu, że dług energetyczny Wielkiej Brytanii wzrósł do rekordowego poziomu 3,9 mld funtów. Stanowi to ponad dwukrotność niezapłaconych rachunków przed kryzysem energetycznym.

Ofgem poinformował, że średnie zaległości w opłatach za gaz i energię elektryczną dla gospodarstw domowych, które korzystają z planów spłaty zadłużenia, wzrosły o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Do kwoty 1296 funtów.

W przypadku osób, które nie korzystają z planów spłaty zadłużenia, średnie długi wzrosły o 24 proc. w przypadku energii elektrycznej i o 26 proc. w przypadku gazu. Odpowiednio do 1617 funtów i 1376 funtów.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie