Masz pleśń w domu? Płacisz więcej za ogrzewanie przez nieszczelne okna? Twój landlord nie dba o wynajmowane mieszkanie? Zobacz, jak możesz egzekwować swoje prawa

Mało kto wie, kiedy może żądać od agencji lub landlorda naprawy usterki występującej w posiadłości, a w przypadku ignorowania tej prośby domagać się odszkodowania za szkody wyrządzone przez pleśń, zawilgocenie mieszkania, nieszczelne okna, przez które musiał ponieść wyższe koszty związane z ogrzewaniem. O tym, jak najemcy mogą egzekwować swoje prawa, zapytaliśmy panią Barbarę Dytwińską z kancelarii Grahama Riley'a Graham M Riley & Co Solicitors.

Brytyjskie władze walczą coraz aktywniej z nieuczciwymi landlordami, o czym świadczą m.in. regulacje, które weszły w życie w czerwcu tego roku dotyczące zwolnienia najemców z opłat administracyjnych, jakie do tej pory narzucały im agencje lub wynajmujący.

Istnieje jednak wiele innych spraw, które są dla najemców problemem, jednak niewielu z nich wie, jak mogą się domagać napraw, a nawet odszkodowań za ignorancję, jakiej dopuścili się wobec nich landlordzi lub agencje. 

Zaniedbane mieszkania w Wielkiej Brytanii, w którym wilgoć i pleśń to norma, są najczęstszą zmorą najemców. Niestety niewielu z nich wie tak naprawdę, jakie przysługują im prawa i czego mogą wymagać od swoich landlordów.

W związku z tym, że otrzymaliśmy wiele zapytań ze strony naszych czytelników dotyczących kwestii związanych z wynajmem mieszkań w Wielkiej Brytanii, postanowiliśmy zapytać o zdanie eksperta w temacie panią Barbarę Dytwińską z Graham M Riley & Co Solicitors.  

 

Z Państwa doświadczeń, jako firmy prawniczej specjalizującej się w rozwiązywaniu problemów z landlordami, z jakimi problemami dotyczącymi wynajmu najczęściej spotykają się Polacy?

Większość naszych rodaków mieszka w wynajętych mieszkaniach i domach, a wielu z nas wynajmuje tak zwane domy councilowskie. Dlatego problem zaniedbanych domów i mieszkań uderza w nas szczególnie.  Niestety, pomieszczenia pod wynajem często nie są kochane przez ich właścicieli ponieważ właściciele skupieni sią głownie na czerpaniu zysków z wynajmu, niż na wydawaniu pieniędzy na naprawy. I tu nie ma reguły. 

Nie tylko prywatni właściciele, ale również agencje mieszkaniowe często ignorują prośby o naprawy albo przedłużają dzień naprawy w nieskończoność lub po prostu twierdzą, że to najemcy są winni zniszczeń i odmawiają napraw. Na terenie Wysp główne problemy związane z zaniedbanym stanem domów to problemy z wilgocią i różnymi rodzajami pleśni. 

Polecane: Od 1 czerwca agencje i landlordzi nie będą mogli pobierać opłat administracyjnych za wynajem mieszkania

Dzięki naszym klientom, na podstawie wewnętrznych danych statystycznych, możemy stwierdzić, że w wielu domach i mieszkaniach są spruchniałe okna, uszkodzona izolacja ścian szczelinowych, zapadanie się budynków, problemy z boilerami i ogrzewaniem, gromadząca się woda pod podłogami, przeciekające dachy, problemy z zepsutym orynnowaniem, inwazje różnych szkodników i tym podobne. Wszystkie te problemy są konsekwencją zaniedbania domów i mieszkań.

 

Proszę powiedzieć, jakie prawa przysługują osobie wynajmującej?

Agencje i właściciele posesji są odpowiedzialni za częste kontrole ich własności, na przykład system gazowy musi być sprawdzany corocznie, a elektryka raz na pięć lat. Właściciele są odpowiedzialni za przeprowadzenie napraw i utrzymanie lokalu w takim stanie, w jakim został on wynajęty oraz upewnienie się, że nieruchomość jest w odpowiednim stanie do zamieszkania. Dlatego najemcy mają prawo do złożenia skargi.

Powszechną zasadą jest skierowanie pierwszej skargi bezpośrednio do landlorda lub do agencji, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że rozwiążą oni problem i naprawią usterkę. Najemcy mają również prawo dopominać się napraw, jeśli usterka wciąż trwa i nie została naprawiona. Najlepszym sposobem jest zwrócenie się do agencji lub landlorda na piśmie, ponieważ najemcy będą musieli udowodnić później, że starali się rozstrzygnąć sytuację w sposób polubowny.

Jeśli natomiast okaże się, że właściciele ignorują wnioski i skargi najemców przez dłuższy czas, wtedy najemcy mogą skorzystać z sekcji 11 Ustawy o Wynajmujących i Najemcach, a to prawo pozwala najemcom na wszczęcie postępowania sądowego i domaganie się odszkodowania.

Wysokość odszkodowania będzie zależeć od stopnia zniszczeń, od czasu w którym dom był w złym stanie podczas jego zamieszkiwania, kosztów mienia zniszczonego przez pleśń oraz innych poniesionych kosztów, takich jak na przykład nadpłaty za ogrzewanie w domu z zepsutymi oknami.  Główna suma odszkodowania reprezentuje procent czynszu, czy też „rentu”, płaconego w czasie, kiedy najemca mieszka w zaniedbanej nieruchomości. 

 

 

 

Gdzie może się udać najemca z prośbą o pomoc, jeśli jego landlord nie gwarantuje mu podstawowych warunków zawartych w umowie? 

Kiedy procedura składania wniosków i skarg zostanie wyczerpana, i okaże się, że właściciele i agencje rzeczywiście ignorują swoje obowiązki, polecamy zadzwonić do adwokatów specjalizujących się w tego rodzaju sprawach odszkodowawczych.

Oczywiście istnieją inne sposoby składania skarg, na przykład do councilu lub do rzecznika praw obywatelskich, ale najskuteczniejsza jest procedura prawa cywilnego z nakazem sądowym. Adwokaci w procedurze cywilnej aranżują wizytę niezależnego inspektora budowlanego, który przygotowuje raport o naprawach nieruchomości, który adwokaci posyłają właścicielom i agencjom wzywając do podjęcia napraw pod naciskiem wniesienia sprawy na wokandę.

Jeśli do napraw nie dojdzie, wtedy adwokaci kontynuują roszczenie w sądzie aż do jego rozstrzygnięcia. Zapraszamy polskich najemców do nas, aby bezpłatnie porozmawiać o tym problemie w języku polskim.

Oferujemy naszą pomoc na zasadzie Nie Wygrywasz – Nie Płacisz>>

Dane kontaktowe kancelarii:

www.grahamriley.co.uk

www.polishlawyer.org.uk

Tel: 01704 532 229

 

Teksty tygodnia

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

35-letnia kobieta raniła nożem dwóch chłopców

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie