Masz problem z uciążliwym psem sąsiada? Zobacz na co ci zezwala prawo w UK

Fot. Getty

Szczekanie to najczęstszy sposób komunikacji u psów, wyrażający wiele różnych potrzeb i emocji. Niestety jednak szczekanie może też być uciążliwe dla sąsiadów, jeśli pies jest zbyt bojaźliwy, zaniedbany lub agresywny.  

Psy szczekają z różnych powodów – gdy są podekscytowane, przestraszone, znudzone, a także na przykład gdy z natury (bądź w wyniku niewystarczająco dobrej tresury) są zbytnio bojaźliwe lub agresywne. I choć większość ludzi jest odporna na umiarkowane szczekanie psów (są tego także plusy, ponieważ zwierzę może zaalarmować mieszkańców danej ulicy, że w okolicy dzieje się coś złego), to jego nadmiar może nie tylko denerwować, ale wręcz uniemożliwiać odpoczynek, pracę lub naukę. 

Problem nieustannego i uciążliwego szczekania może jeszcze nie być aż tak poważny w ciągu dnia, ale w nocy może się on zamienić w koszmar. Zwłaszcza, gdy pies spędza noce poza domem, a w naszym lokum znajdują się małe dzieci, które na skutek hałasu nie są w stanie spać. W takim wypadku najprościej będzie porozmawiać z sąsiadem o problemie i spróbować znaleźć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie. Ale jeśli ta opcja okaże się niemożliwa, to prawo w UK pozostawia nam w tym względzie jeszcze dwie możliwości. 

 

 

 

Zgłoszenie problemu lokalnemu Departamentowi ds. Zdrowia i Środowiska 

O problemie uciążliwego psa można powiadomić lokalny Departament ds. Zdrowia i Środowiska (ang. Environmental Health Department). To właśnie ten organ będzie miał prawo zbadać sprawę, a także będzie posiadał najlepsze narzędzia do tego, by takiemu problemowi zaradzić. Zdarza się, że na skutek interwencji EHD, i kłopocie dowiaduje się sam właściciel zwierzęcia, ponieważ pies szczeka głównie wtedy, gdy jego nie ma w domu. Jeśli zatem właściciel będzie chciał polubownie załatwić sprawę, to skończy się ona na rozmowie i udzieleniu mu przez urzędnika stosownych porad dotyczących tresury psa. 

Działania prawne na podstawie Ustawy o ochronie środowiska z 1990 r.

Może się jednak zdarzyć, że właściciel nie będzie zainteresowany rozwiązaniem problemu i wtedy zostaną względem niego podjęte stosowne działania prawne. Po otrzymaniu od Oficera ds. Zdrowia i Środowiska zawiadomienia na podstawie Ustawy o ochronie środowiska z 1990 r., właściciel będzie miał 21 dni na uciszenie swojego pupila. W razie natomiast niespełnienia tego obowiązku, właścicielowi uciążliwego psa będą groziły kary finansowe, a w ostateczności także kara polegająca na odebraniu mu zwierzęcia. 

 

 

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie