Meteoryt, który spadł na podjazd w Gloucestershire może ujawnić tajemnice Układu Słonecznego i życia na Ziemi

W dniu 28 lutego niebo nad Wielką Brytanią zostało rozświetlone przez "kulę ognia". Jak się później okazało był to niezwykle rzadki meteoryt, który wylądował gdzieś w południowej części Anglii. Może pomóc nam wyjaśnić niektóre zagadkowe kwestie dotyczące historii Układu Słonecznego i życia na Ziemi.

Kilka fragmentów tego ciała niebieskiego udało się odnaleźć w rejonie Winchcombe, w hrabstwie Gloucestershire. Odłamki przybyłej na ziemie z kosmosu skały zostały znalezione na… podjeździe dla samochodów. Jego właściciel zwrócił uwagę na stos zwęglonego kamienia, a po tym jak zaalarmował odpowiednie służby w okolicy zaczęto znajdować kolejne kawałki. "Zajrzałem do tej plastikowej torby, w którą kazano mu włożyć znalezisko i dosłownie ugięły się pode mną nogi. To było niewiarygodne! Mamy do czynienia z bardzo szczególnym meteorytem" – komentował na łamach BBC doktor Richard Greenwood z Open University. Udało się pozyskać całkiem pokaźny kawał skały liczący sobie 300 gram.

- Advertisement -

Jego znalazca pragnął zachować anonimowość.

Niezwykłe odkrycie w hrabstwie Gloucestershire

Co jest takiego wyjątkowego w tym znalezisku, poza tym, że mamy do czynienia z pierwszym od 30 lat wydobyciem materiału meteorytowego w Wielkiej Brytanii? Otóż, mamy do czynienia z jednym z najbardziej "dziewiczych" materiałów w Układzie Słonecznym, a mianowicie z chondrytem węglowym. Zachowuje on niezmieniony skład chemiczny z okresu powstania naszego Układu Słonecznego, a więc sprzed 4,6 miliarda lat temu. Co więcej, znajdują się w nim materiały organiczne i aminokwasy, które dały początek życiu w naszym kawałku kosmosu.

"Chondryty węglowe są szczególnie wyjątkowe, ponieważ są elementami budulcowymi naszego Układu Słonecznego. Wiele z nich zawiera proste związki organiczne i aminokwasy; niektóre z nich zawierają minerały utworzone przez wodę, więc wszystkie składniki, które służą do zrozumienia, w jaki sposób tworzy się nadającą się do zamieszkania planeta, taka jak Ziemia" – komentował dr Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (NHM). 

Na podjeździe dla samochodów znaleziono meteoryt z "budulca wszechświata"

Na całym świecie w sumie odkryto 51 węglowych meteorytów chondrytowych. W skali brytyjskiej to pierwsze tego typu znalezisko. Naukowcy uważają, że dzięki niemu może dowiemy się czegoś więcej o narodzinach życia na Ziemi i naszym układzie słonecznym.

Mamy do czynienia z odkryciem o wielkiej skali. A stoi za nim meteoryt wyglądający, jak "zepsuty brykiet z grilla", jak ujęła to profesor Monica Grady, również z Open University.  "To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałem" – mówiła dla BBC.

 

Teksty tygodnia

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Na lotnisku w UK rozbił się samolot. Zamienił się w kulę ognia

Po starcie z lotniska London Southend rozbił się samolot. Świadkowie mówią, że po zderzeniu z ziemią maszyna zamieniła się w „kulę ognia”.

Przeczytaj także