Morawiecki: Po Brexicie do Polski będą chciały wrócić setki tysięcy Polaków! Ma rację?

Na początku swojej wizyty w Londynie Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu w prestiżowym programie BBC Radio 4 Today. Minister powiedział na antenie, że po Brexicie do Polski będą chciały wrócić setki tysięcy Polaków. Czy jednak ma rację?

Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Londynu ze specjmisją – miał rozmawiać z menedżerami największych instytucji finansowych działających w City i zachęcać ich do przeniesienia przynajmniej części swojej działalności nad Wisłę. Polski minister ds. rozwoju miał przekonywać gigantów z City, że Warszawa ma potencjał, żeby stać się nowym centrum finansowym Europy oraz że Polska już od dawna specjalizuje się w usługach typu middle-office i back-office.

- Advertisement -

Warszawa będzie finansowym sercem Europy? Morawiecki wybiera się z misją specjalną do londyńskiego City

Na samym początku swojej wizyty w Londynie wicepremier wziął udział w prestiżowym programie BBC Radio 4 Today. Minister zaskoczył jednak nieco polskich słuchaczy, ponieważ zamiast mówić o zapewnieniu Polakom jak najlepszych warunków życia na Wyspach po Brexicie, stwierdził on, że w najbliższym czasie przewiduje powrót setek tysięcy Polaków do kraju. – Sądzę, że wiele osób będzie chciało wrócić – setki tysięcy osób mogą wrócić w ciągu najbliższych pięciu lat – oświadczył Morawiecki.

Powiew optymizmu: Kurs funta mocno w górę!

Na poparcie swojej tezy wicepremier podał kilka czynników. Przede wszystkim Polaków ma zachęcić do powrotu rozwijająca się w kraju gospodarka i stale malejący poziom bezrobocia. Natomiast dodatkowo wielu Polaków może zdecydować się na powrót z powodu rosnących w Wielkiej Brytanii nastrojów ksenofobicznych. Bezpośrednio po czerwcowym referendum znacząco wzrosła tu skala incydentów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym, co znalazło swoją kulminację w niedawnym zabójstwie Polaka w Harlow.

Jak podały brytyjskie dzienniki (m.in.The Telegraph i Daily Mail), wicepremier mógł mieć na myśli nawet 200 tys. osób (czyli ok. 25 proc. wszystkich Polaków mieszkających na Wyspach).

Przed spotkaniem z menedżerami z City i brytyjskim ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem, Mateusz Morawiecki złożył wieniec pomnikiem generała Władysława Sikorskiego stojącym przy polskiej ambasadzie w Londynie. Podczas krótkiego briefingu dla mediów wicepremier upamiętnił 77. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i przypomniał wkład Polaków w bitwę o Anglię. Poza tym Morawiecki podkreślił, że Polska chce po Brexicie pełnić rolę łącznika pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

Brexit nie taki straszny? Projekt Partnerstwa Kontynentalnego korzystny dla polskich przedsiębiorców!

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie