„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status”

Jeśli posiadamy settled lub pre-settled status, musimy być świadomi tego, że nasz pobyt poza Wielką Brytanią nie powinien być zbyt długi. W przeciwnym wypadku możemy stracić przysługujące nam prawa na Wyspach.

Posiadając status zasiedlenia musimy pamiętać o tym, że wiąże się to z pewnym wymogiem. Dotyczy on określonego dopuszczalnego czasu przebywania poza granicami Wielkiej Brytanii. Jeśli tego wymogu nie spełnimy, możemy stracić status, a wraz z nim przysługujące nam prawa.

Settled i pre-settled status a wyjazd z UK

Wyrabiając status zasiedlenia w Wielkiej Brytanii wielu Polaków, którzy tu mieszkają, nie miało jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszego pobytu na Wyspach. Wiedzieli jednak, że nie chcą stracić przysługujących im praw, czyli prawa do legalnego mieszkania i pracy, a także dostępu do służby zdrowia i świadczeń.

Życie pisze jednak różne scenariusze. Niektórzy zdecydowali się wrócić do kraju, inni udać na dalszą emigrację, a są też tacy, którzy z różnych powodów potrzebują wyjechać z Wielkiej Brytanii na pewien czas, ale chcą też na Wyspy wrócić.

W tym ostatnim przypadku powstaje pytanie – jak długo ważny jest settled status i pre-settled status, jeśli przebywamy poza granicami UK.

Status zasiedlenia i wyjazd na leczenie do Polski

Jeden z użytkowników tematycznej grupy na Facebooku ma właśnie taką sytuację:

„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status. Na jak długo mogę wyjechać z Wielkiej Brytanii, aby móc zachować status?”

Na brytyjskiej stronie rządowej gov.uk podane są konkretne wytyczne. W przypadku posiadania settled status, poza Wielką Brytanią możemy przebywać przez maksymalny okres 5 lat z rzędu. Po tym czasie jednak nasz status wygasa i, jeśli przyjedziemy na Wyspy ponownie, będziemy musieli ubiegać się o wizę turystyczną (ważną pół roku).

Natomiast w przypadku pre-settled status musimy pamiętać, aby nasz pobyt poza UK nie trwał dłużej 2 lata. Po tym czasie nasz pre-settled status wygaśnie.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Przeczytaj także