Te osoby na tym samym stanowisku zarabiają do 6000 funtów mniej. Powód szokuje

Różnice płacowe to wciąż swego rodzaju temat tabu. W końcu wiele osób nie chce się przyznawać, że na zajmowanym przez siebie stanowisku zarabiają więcej, niż przeciętna, lub w druga stronę, że zarabiają mniej. Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn różnic w płacach jest pochodzenie klasowe. I choć dawno weszliśmy już w trzecią dekadę XXI wieku, to tak, problem ten istnieje. I ma się niestety dobrze.

Różnice klasowe w Wielkiej Brytanii wciąż są żywe

Z badania przeprowadzonego przez the Social Mobility Foundation wynika, że osoby pochodzące ze środowisk robotniczych są mocno dyskryminowane na rynku pracy. Zajmując to samo stanowisko i wykonując mniej więcej tę samą pracę, osoby o pochodzeniu robotniczym zarabiają nawet 6000 funtów rocznie mniej niż osoby pochodzące z innych środowisk. I choć mamy XXI wiek, a do tego mówimy o jednej z najprężniejszych gospodarek świata, to te „haniebne” różnice w wynagrodzeniach, jak podkreślają eksperci, nadal mają się dobrze.

The Social Mobility Foundation udowadnia, że specjaliści z biedniejszych rodzin zarabiają rocznie średnio 45 437 funtów. Z kolei ich koledzy po fachu z rodzin inteligenckich zarabiają rocznie średnio 51 728 funtów. Wynagrodzenia tych pierwszych są zatem aż o 12 proc. niższe, niż tych drugich. Alan Milburn z SMF, komentując badania oparte na kwartalnych danych dotyczących siły roboczej z lat 2014–2022 przyznaje wprost, że „zbyt wiele miejsc pracy w UK owianych jest wstydliwą tajemnicą”. – Nie może być tak, że profesjonaliści wywodzący się ze środowisk robotniczych zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy wykonujący ten sam zawód – zaznacza Milburn, który dodatkowo w latach 1999–2003 piastował stanowisko Ministra zdrowia z ramienia Partii Pracy.

Różnice klasowe są poważniejsze niż różnice płci?

Eksperci alarmują, że różnice klasowe mogą być w przypadku wynagrodzeń nawet poważniejsze niż różnice płci. Aczkolwiek najbardziej poszkodowane są tu oczywiście kobiety pochodzące ze środowisk robotniczych. Podczas gdy średnia dla obu płci wyniosła 12 proc., to średnia dla samych kobiet aż 19 proc. Średnie wynagrodzenie specjalistki wywodzącej się z klasy robotniczej wynosi 36 737 funtów. W tym samym czasie wynagrodzenie specjalistki pochodzącej z innego środowiska kształtuje się na poziomie 43 779 funtów.

– Różnica w wynagrodzeniach specjalistów z mniej i bardziej uprzywilejowanych środowisk społeczno-ekonomicznych to nie tylko problem społeczny. To także problem dla biznesu i gospodarki. Firmy potrzebują różnorodności talentów i pomysłów. Znamy korzyści płynące ze zwiększenia różnorodności naszej siły roboczej. Nie da się tego zmierzyć bez gromadzenia danych społeczno-ekonomicznych – podsumowuje Kevin Ellis z PwC UK.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pożar w stoczni produkującej okręty atomowe. Dwie osoby w szpitalu

W największej brytyjskiej stoczni produkującej m.in. atomowe okręty podwodne wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Rezygnacja z powrotu do Polski z UK w ostatniej chwili

Ale co jeśli w ostatniej chwili ktoś w perspektywie powrotu do Polski, który już dopiął, lub jest w trakcie dopinania wszystkiego na ostatni guzik... rozmyśli się i zmieni zdanie. Co jeśli jakiś czynnik tak zrazi osobę sposobiącą się do powrotu do Polski, że ta zmieni zdanie?

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.