Te osoby na tym samym stanowisku zarabiają do 6000 funtów mniej. Powód szokuje

Różnice płacowe to wciąż swego rodzaju temat tabu. W końcu wiele osób nie chce się przyznawać, że na zajmowanym przez siebie stanowisku zarabiają więcej, niż przeciętna, lub w druga stronę, że zarabiają mniej. Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn różnic w płacach jest pochodzenie klasowe. I choć dawno weszliśmy już w trzecią dekadę XXI wieku, to tak, problem ten istnieje. I ma się niestety dobrze.

Różnice klasowe w Wielkiej Brytanii wciąż są żywe

Z badania przeprowadzonego przez the Social Mobility Foundation wynika, że osoby pochodzące ze środowisk robotniczych są mocno dyskryminowane na rynku pracy. Zajmując to samo stanowisko i wykonując mniej więcej tę samą pracę, osoby o pochodzeniu robotniczym zarabiają nawet 6000 funtów rocznie mniej niż osoby pochodzące z innych środowisk. I choć mamy XXI wiek, a do tego mówimy o jednej z najprężniejszych gospodarek świata, to te „haniebne” różnice w wynagrodzeniach, jak podkreślają eksperci, nadal mają się dobrze.

The Social Mobility Foundation udowadnia, że specjaliści z biedniejszych rodzin zarabiają rocznie średnio 45 437 funtów. Z kolei ich koledzy po fachu z rodzin inteligenckich zarabiają rocznie średnio 51 728 funtów. Wynagrodzenia tych pierwszych są zatem aż o 12 proc. niższe, niż tych drugich. Alan Milburn z SMF, komentując badania oparte na kwartalnych danych dotyczących siły roboczej z lat 2014–2022 przyznaje wprost, że „zbyt wiele miejsc pracy w UK owianych jest wstydliwą tajemnicą”. – Nie może być tak, że profesjonaliści wywodzący się ze środowisk robotniczych zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy wykonujący ten sam zawód – zaznacza Milburn, który dodatkowo w latach 1999–2003 piastował stanowisko Ministra zdrowia z ramienia Partii Pracy.

Różnice klasowe są poważniejsze niż różnice płci?

Eksperci alarmują, że różnice klasowe mogą być w przypadku wynagrodzeń nawet poważniejsze niż różnice płci. Aczkolwiek najbardziej poszkodowane są tu oczywiście kobiety pochodzące ze środowisk robotniczych. Podczas gdy średnia dla obu płci wyniosła 12 proc., to średnia dla samych kobiet aż 19 proc. Średnie wynagrodzenie specjalistki wywodzącej się z klasy robotniczej wynosi 36 737 funtów. W tym samym czasie wynagrodzenie specjalistki pochodzącej z innego środowiska kształtuje się na poziomie 43 779 funtów.

– Różnica w wynagrodzeniach specjalistów z mniej i bardziej uprzywilejowanych środowisk społeczno-ekonomicznych to nie tylko problem społeczny. To także problem dla biznesu i gospodarki. Firmy potrzebują różnorodności talentów i pomysłów. Znamy korzyści płynące ze zwiększenia różnorodności naszej siły roboczej. Nie da się tego zmierzyć bez gromadzenia danych społeczno-ekonomicznych – podsumowuje Kevin Ellis z PwC UK.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Parady i trasy obchodów chińskiej uroczystości w Londynie. Gdzie będą utrudnienia w ruchu?

Chiński Nowy Rok to wydarzenie równie ważne i ciekawe jak obchody Sylwestra. Pierwsze dni lutego przemienią Londyn w kolorową, orientalną przestrzeń. Jaki jest plan wydarzeń i objazdów?

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Wielu emerytów może nie dostać Winter Fuel Payment do świąt

Wielu emerytów może nie otrzymać Winter Fuel Payment przed końcem roku. DWP zmaga się z liczbą zaległych wniosków o Pension Credit.

Jest decyzja Ofwat – o ile wzrosną rachunki za wodę w Anglii i Walii od 2025?

W ciągu pięciu lat rachunki wzrosną średnio o 157 GBP, a rocznie - o 31 GBP. W 2030 roku średnio mają znaleźć się na poziomie 597 GBP. Generalnie, wzrost sięgnie 36% i będzie miał miejsce od kwietnia 2025.

Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.