Niektórzy nie akceptują Brexitu. Ten sposób na pozostanie w UE z dnia na dzień zyskuje popularność

Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia z Unii Europejskiej, ale to nie znaczy, że Brytyjczycy europejskie paszporty będą chętnie oddawać. Wielu z nich przywiązało się do symbolu ułożonych w okrąg gwiazdek na tyle, że za wszelką cenę chcą go zachować, nawet kosztem obywatelstwa. 

Najbliższym sąsiadem, który w strukturach unijnych pozostanie jest Irlandia. W związku z tym, tysiące Brytyjczyków ruszają do irlandzkich placówek z wnioskami paszportowymi w rękach. Jak twierdzi minister spraw zagranicznych tego kraju, Charle Flanagan, od podania wyników głosowania o Brexit, liczba wniosków zwiększyła się o 20 tysięcy, czyli ponad dwie trzecie. 

Merkel: Po Brexicie nie będzie żadnej odrębnej umowy z Irlandią. Czy na wyspie zacznie wrzeć?

Jak twierdzą przedstawiciele resortu, w pierwszym kwartale 2017 roku, o irlandzkie obywatelstwo ubiegało się już ponad 51 tysięcy Brytyjczyków i Irlandczyków z północy. W analogicznym okresie zeszłego roku liczba ta wyniosła niewiele ponad 30 tysięcy. 

Brytyjczycy tłumaczą, że ubieganie się o paszport kraju należącego do Wspólnoty to dzisiaj jedyne sensowne wyjście. Flanagan ich argumenty rozumie bardzo dobrze: „Widzimy wyraźnie, że osoby pochodzenia irlandzkiego chciałyby pozostać obywatelami UE i dążą do zachowania tego statusu” – stwierdził irlandzki minister, którego resort wydał w zeszłym roku o 7 proc. paszportów więcej niż dwa lata wcześniej. 65 tysięcy z nich trafiło w ręce Brytyjczyków, którzy potrafili udokumentować więzy krwi, łączące ich z Irlandczykami. 

Przedstawiciele ministerstwa nie twierdzą wprost, że liczba składanych wniosków jest bezpośrednim wynikiem Brexitu: „Ma na to wpływ wiele czynników: rosnąca populacja, większa gotowość do wyjazdów zagranicznych. Decyzja o opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię również może być jedną z przyczyn. Urzędnicy nie pytają jednak, dlaczego ktoś składa wniosek o obywatelstwo, a jedynie czy jest do tego uprawniony” – tłumaczył rzecznik irlandzkiego MSZ. 

Theresa May mówi „NIE” referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią

Teksty tygodnia

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Przeczytaj także