Nielegalni imigranci na granicy polsko-niemieckiej

Niemcy wciąż zastanawiają się, gdzie założyć ośrodek dla imigrantów czekających na decyzję – azyl czy deportacja.Takie centrum miało powstać na Wyspie Odrzańskiej. Jednak nielegalni imigranci na granicy polsko-niemieckiej to wielowymiarowy problem. Co oczywiste – wzbudza obawy wśród Polaków.

Na Wyspie Odrzańskiej w Kuestrin-Kietz, położonej tuż przy granicy z Polską, planowano stworzenie ośrodka dla migrantów, którzy oczekiwali na deportację z Niemiec. Miał powstać w dawnych, popadających w ruinę sowieckich koszarach. Władze zaplanowały postawienie kontenerów mieszkalnych dla około 250 osób.

- Advertisement -
Niemcy planują budowę ośrodka dla nielegalnych imigrantów na granicy z Polską. Pomysł budzi kontrowersje.
Niemcy planują budowę ośrodka dla nielegalnych imigrantów na granicy z Polską. Pomysł budzi kontrowersje. fot.gettyimages.com

Ośrodek miał służyć jako tymczasowe miejsce dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Oczekują one na dalsze decyzje administracyjne. Jednakże planowana lokalizacja okazała się niewłaściwa ze względu na problemy infrastrukturalne: budynki zawierały azbest, a teren był skażony. Dodatkowo część Wyspy stanowiła zamknięty rezerwat przyrody, co podnosiło kontrowersje wśród mieszkańców i lokalnych władz. Nielegalni migranci, którzy mieliby trafić do takiego ośrodka na granicy polsko-niemieckiej, oczekiwali warunków minimalnych. Niezbędny jest choćby dostęp do podstawowych usług i mediów. Prace były rozpoczęte. Jednak projekt napotkał sprzeciw i budowę centrum zatrzymano.

Czy strona polska wyraziła zgodę na ośrodek dla nielegalnych imigrantów na granicy

Strona polska nie wyraziła zgody na utworzenie ośrodka dla nielegalnych imigrantów na granicy – na Wyspie Odrzańskiej. Projekt wzbudził kontrowersje zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej. Obawy dotyczyły bezpieczeństwa lokalnych społeczności oraz potencjalnego wzrostu przestępczości. Czy budowa ośrodka w tym miejscu to forma spychania problematycznych ludzi poza granice Niemiec? Może to kolejna forma odrzucania problemu nielegalnych imigrantów, która wzbudza kontrowersje. Kontrole na granicach już przysporzyły mieszkańcom Polski i Niemiec wielu trudności. Zatem, czy tak blisko granicy z Polską naprawdę powinno powstawać takie centrum?

Nielegalni imigranci na granicy jako sąsiedzi – czy są zagrożeniem?

Obecność nielegalnych imigrantów w pobliżu granicy może stanowić zagrożenie, zwłaszcza w kontekście obaw o bezpieczeństwo i stabilność lokalnych społeczności. Istnieje ryzyko, że niekontrolowany napływ osób, którzy nie przeszli odpowiednich procedur weryfikacyjnych, może prowadzić do wzrostu napięć społecznych i przestępczości. W Niemczech takie osoby często są sprawcami zamachów. Nielegalni migranci z ośrodka mogą też uciekać wybierając kierunek – Polska. Jednakże, patrząc z drugiej perspektywy, czy nie powinniśmy wziąć pod uwagę, że w odpowiednio zarządzanych ośrodkach migranci mogą wnieść pozytywne aspekty. Nie wszyscy nielegalni migranci są przestępcami. Ich integracja może przynieść wkład w gospodarki lokalne?

Dalsze plany – gdzie powstanie centrum?

Zamiast na Wyspie Odrzańskiej, władze niemieckie planują stworzenie tzw. „centrum dublińskiego” w Eisenhuettenstadt. Również lokacja blisko granicy z Polską. Centrum przeznaczono dla osób, które wjechały do Niemiec przez inne kraje UE, umożliwiając ich szybkie przekazywanie do państw odpowiedzialnych za rozpatrzenie ich wniosków o azyl. Jednak, czy lokalizacja blisko granicy z Polską nie wywoła kolejnych napięć i kontrowersji w regionie?

Przeczytaj także

Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8, łączącej północ i południe kraju.

Czynsze w Niemczech podrożały o 50 proc. w ciągu 10 lat

Z najnowszych danych wynika, że czynsze w Niemczech od 2015 roku wzrosły średnio o 50 proc. A czasem wzrost ten jest jeszcze większy.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Patrole obywatelskie działają jak Straż Graniczna. Tylko nielegalnie!

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek interweniuje w sprawie kontroli na granicy Polski z Niemcami. Jak zapowiedział, zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka o wyjaśnienia dotyczące tego, jak działają tzw. patrole obywatelskie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport