Niespodziewany spadek cen domów w UK

Niespodziewany zwrot na brytyjskim rynku nieruchomości. Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025. Stało się to wbrew prognozom analityków. Spodziewali się oni wzrostu cen przed podwyżkami kosztów związanych z opłacaniem stamp duty.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadły w zeszłym miesiącu. Obawy dotyczące spowolnienia gospodarczego przeważyły nad spodziewanym napływem ludzi próbujących dokonać zakupów przed zmianami wysokości opłaty stamp duty, jak podaje „Guardian”.

- Advertisement -

Sytuacja na rynku nieruchomości w UK

Średnia cena nieruchomości spadła w lutym o 0,1 proc. w skali miesiąc do miesiąca, jak wynika z analiz banku Halifax. Zatem kupując dom w UK, płacimy średnio 298 602 funty. Spadek cen zaskoczył analityków. Eksperci prognozowali wzrost cen o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 3,1 proc. w ujęciu rocznym. W tym zakresie ceny poszły w górę o 2,9 proc.

Dodajmy, iż wzrost cen na rynku nieruchomości zasadniczo nadal napędzany jest spadającymi stopami procentowymi.

Ile kosztuje kupno domu w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Anglii i Irlandii Północnej musisz zapłacić stamp duty, jeśli zakupiona nieruchomość jest jedynym miejscem zamieszkania i jest warta ponad 250 000 funtów. Dodajmy, iż ten właśnie próg wartości wprowadzono we wrześniu 2022 roku. Od kwietnia 2025 obniży się do poprzednio obowiązującego poziomu, który wynosił 125 000 funtów.

Trzeba jednak dodać, że jeśli kupujesz nieruchomość po raz pierwszy, gdy nabywca jest definiowany, jako first-time buyer, sprawa ma się inaczej. Stamp duty w takim przypadku opłaca się, dopiero gdy wartość kupowanej nieruchomości przekracza 425 000 funtów. Jednak i ten próg zostanie obniżony w przyszłym miesiącu, do 300 000 funtów.

Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025.
Niespodziewany spadek cen domów w UK (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

Ceny domów w UK

– Dane z lutego podkreślają delikatną równowagę na brytyjskim rynku nieruchomości – komentowała Amanda Bryden, szefowa działu kredytów hipotecznych w Halifax, jak cytujemy za „Guardianem”.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Halifax odnotowano dwa miesięczne spadki cen domów – w grudniu nastąpił również spadek o 0,2%.

Podsumowując, Halifax podało, że Irlandia Północna nadal odnotowuje najwyższy wzrost cen w Wielkiej Brytanii. Jest on na poziomie 5,9%. Szkocja odnotowała najszybsze tempo wzrostu cen nieruchomości w ujęciu rocznym od 13 miesięcy, na poziomie 3,8%. Ceny domów w Walii wzrosły o 2,8% w skali roku. W Anglii Yorkshire i Humberside odnotowały najwyższy wzrost spośród wszystkich regionów. Wzrost ten wyniósł 4,1% w ujęciu rocznym.

– Chociaż wzrost cen domów ogólnie zwolnił, aktywność na rynku pozostaje silna i porównywalna do poziomów sprzed pandemii. To świadczy o odporności kupujących, która była widoczna w obliczu wyższych kosztów pożyczek – powiedziała Bryden.

Teksty tygodnia

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie