Nocny pociąg kursujący w Europie będzie tańszy niż lot samolotem

Berliński startup uruchomi nocny pociąg, który będzie kursował miedzy różnymi miastami europejskimi (w tym także Warszawą). Za przejazd w prywatnej kabinie zapłacimy tyle samo, co za bilet lotniczy.

Nocny pociąg ma kursować między setką europejskich miast, między innymi Sztokholmem, Kopenhagą, Berlinem, Warszawą, Frankfurtem, Monachium, Wiedniem, Paryżem, Amsterdamem, Zurychem, Mediolanem, Rzymem i Katanią.

- Advertisement -

Nowatorski pomysł

Nowy berliński startup – Nox ogłosił plany obsługi nocnych pociągów w całej Europie od 2027 roku. Firma twierdzi, że do 2036 roku jej nocne pociągi połączą 100 europejskich miast.

Co ciekawe zamiast wagonów lub przedziałów z siedzeniami nocny pociąg będzie wyposażony wyłącznie w prywatne kabiny. Firma twierdzi, że priorytetem ma być „prywatność, dobry sen i przystępne ceny”.

Pasażerowie zapłacą za dwumetrowe pojedyncze łóżko 79 euro, a za podwójne 149 euro. Ponadto prywatne kabiny będą wyposażone w przechowalnię bagażu, wygodne krzesło i składany stół do jedzenia lub pracy przed dużym oknem. Nie jest jeszcze jasne, czy w pociągu będzie też wagon restauracyjny.

nocne pociagi
Europa stawia na rozwój sieci kolejowej, która ma być alternatywą dla podróży lotniczych / fot. Getty Images

Nocny pociąg tańszy od samolotu

Nox ma być „alternatywą dla lotów krótkodystansowych”. Janek Smalia i Thibault Constant odpowiedzialni za projekt chcą „uczynić nocne pociągi niezbędnym elementem podróży po Europie”.

Pomysłodawcy twierdzą, że Nox będzie „ściśle koncentrować się na standaryzacji i doskonałości operacyjnej”. A także będzie dążyć do oferowania „rzeczywistej alternatywy dla lotów krótkodystansowych”.

Pociągi bardziej ekologiczne od samolotów

Zainteresowanie nocnymi pociągami jest coraz większe w Europie. Na rosnącej liście operatorów kolejowych rozszerzających swoje nocne usługi kolejowe znajdują się Deutsche Bahn, SNCF i European Sleeper.

W rozbudowę nocnych kursów pociągów zaangażowała się także Komisja Europejska. Rozpoczyna ona projekt pilotażowy sieci kolejowej, którą nazwała „europejskim metrem”. Ma ona zmniejszyć popyt na loty krótkodystansowe.

Do tej pory w ramach projektu ogłoszono tylko jeden nocny pociąg łączący Berlin, Monachium, Rzym i Neapol.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2024 roku przez Greenpeace „bezpośrednich połączeń lotniczych między miastami europejskimi jest prawie sześć razy więcej niż bezpośrednich połączeń kolejowych”. Z kolei badanie przeprowadzone w 2023 roku wykazało, że niemieckie pociągi są o 51 proc. droższe niż przelot samolotem.

Teksty tygodnia

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych po szczycie w Hadze

Szczyt NATO w Hadze wprowadził zamęt w codzienne życia mieszkańców Holandii. Odczuli go również bezdomni niemal w całym kraju.

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Przeczytaj także