Noszenie maseczek i dystansowanie społeczne mogą zostać z nami na dłużej – ostrzega Dominic Raab

Według Dominica Raaba Wielka Brytania znalazła się na "ostatniej prostej" w walce z koronawirusem, ale do łagodzenia kolejnych ograniczeń trzeba podchodzić "ostrożnie". Jednocześnie zdaniem szefa Foreign Office obowiązek noszenia maseczek i społecznego dystansowania się może pozostać w mocy nawet po 21 czerwca.

Brytyjski minister spraw zagranicznych był gościem programu "The Andrew Marr Show" emitowanego na antenie BBC. Przedstawiciel gabinetu Borisa Johnsona zaznaczał, że znajdujemy się obecnie na ostatnim etapie walki z koronawirusem, czy jak to ujął, na "ostatniej prostej". Do momentu zniesienia wszystkich prawnych ograniczeń dotyczących interakcji społecznych pozostało jeszcze "trochę więcej czasu", ale odchodząc od restrykcji trzeba zachować odpowiednią ostrożność.

- Advertisement -

Maseczki i dystansowanie społeczne mogą zostać z nami na dłużej

"Chcemy osiągnąć taki stan pod koniec czerwca, abyśmy mogli przywrócić życie tak normalne, jak to tylko możliwe, ale muszą istnieć pewne zabezpieczenia" – komentował Dominic Raab. O co konkretnie chodzi? Zdaniem Raaba może okazać się, że po dacie ostatecznego zniesienia ograniczeń obowiązek noszenia maseczki ochronnej lub konieczność zachowania dystansu społecznego może zostać zachowany. Minister obecnego rządu jednak nie chciał nic przesądzać w tej kwestii.

Ministra spraw zagranicznych UK zapytano również o kwestie szczepienia uczniów secondary schools, o których donosi "The Sunday Times" i mają rozpocząć się już we wrześniu. Raab nie udzielił konkretnej odpowiedzi, która rozwiałaby wszelkie wątpliwości w tej materii, zaznaczył jednak, że rząd UK po prostu "rozpatruje wszystkie nieprzewidziane okoliczności". Więcej na ten temat pisaliśmy we wczorajszym artykule zatytułowanym: "Szczepienia uczniów secondary schools już od września w UK – donosi The Sunday Times. NHS opracował plan dla młodzieży szkolnej". Po szczegóły odsyłamy właśnie do niego.

Dominic Raab zaznacza, że UK znajduje się na "ostatniej prostej" wychodzenia z obostrzeń

"Zdaję sobie sprawę, że ludzie mają ochotę przyspieszyć ten proces, ale […] podejmowanie stabilnych kroków w celu wyjścia z lockdownu to najbardziej racjonalne wyjście" – komentował z kolei w programie prowadzonym przez Sophy Ridge. "Znajdujemy się teraz naprawdę bardzo blisko, ale myślę, że nadal musimy uważać, ponieważ nie chcemy zmarnować całego naszego wysiłku i wszystkich poświęceń. Zanim dotrzemy do 21 czerwca, gdy prawie wszystkie ograniczenia społeczne zostaną zniesione, […] warto upewnić się, że postępujemy ostrożnie" – uzupełniał.

"Jesteśmy już na ostatnim etapie procesu. Pozostały nam jeszcze dwa kroki do zrobienia, ale myślę, że biorąc pod uwagę wprowadzenie programu szczepień, to bardzo ekscytujące. Ludzie myślą o powrocie w pełnym wymiarze interakcji społecznych, myślą o takich sprawach, jak przytulanie ukochanych osób, czego od jakiegoś czasu nie byli w stanie robić" – podsumowywał. 

Teksty tygodnia

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie