Które firmy mają prawo zmusić nas do instalacji przedpłatowych liczników prądu?

Offem wycofał się z zakazu przymusowej instalacji liczników przedpłatowych twz. prepaid meters. Trzy największe firmy energetyczne działające na brytyjskim rynku EDF, Octopus i Scottish Power otrzymały pozwolenie na instalację liczników przedpłatowych wbrew woli klientów. To zła wiadomość dla osób, które mogą zalegać z rachunkami za prąd. Ofgem wydając pozwolenie na takie działania, stwierdził, że spełniły szereg wymogów postawionych przez organ regulujący sektor energetyczny w UK.

W lutym 2023 roku Ofgem apelował do brytyjskich firm energetycznych o zaprzestanie przymusowej instalacji liczników przedpłatowych. Wydano tymczasowy zakaz tego typu działań. Na początku 2024 regulator sektora energetycznego zmienił decyzję w tej kwestii w przypadku trzech providerów. EDF, Octopus i Scottish Power po spełnieniu szeregu wymogów będę ponownie mogli instalować „prepayment meters”. Co ta zmiana oznacza dla gospodarstw domowych na Wyspach?

- Advertisement -

Instalacje liczników przedpłatowych w UK

Wprowadzony zakaz instalacji liczników przedpłatowych był efektem nieprawidłowości, jakich dopuszczały się firmy sektora energetycznego. Dziennikarze „The Times” ujawnili niewłaściwie czy wręcz niemoralne praktyki instalatorów wykonujących zlecenia dla British Gas. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Firmom energetycznym kazano zaprzestać przymusowego montażu liczników przedpłatowych„. Ujawnienie tej sprawy wywołało oburzenie opinii publicznej w UK.

W obliczu tych rewelacji Ofgem wprowadził znaczące ograniczenia w tym zakresie. Najpierw całkowicie zakazał tych praktyk, a następnie opracował nowe zasady dotyczące instalowania liczników przedpłatowych w brytyjskich domach. Przede wszystkim tego typu urządzenia nie mogą być montowane w domach samotnych osób powyżej 75. roku życia, w domach z dziećmi poniżej 2. roku życia oraz w domach, w których mieszkając osoby cierpiące na określone choroby.

Jakie zmiany wprowadził Ofgem?

Co więcej, firmy energetyczne zostały zobowiązane do spełnienia konkretnych warunków poprzedzających instalację. Muszą podjąć co najmniej dziesięć prób skontaktowania się z klientem przed zainstalowaniem licznika przedpłatowego i przeprowadzić wizję lokalną. Muszą także regularnie dostarczać Ofgem dane z monitorowania. Jeśli te zasady zostaną złamane, firmy energetyczne muszą liczyć się z grzywnami i sankcjami.

– Ochrona konsumentów jest naszym priorytetem numer jeden. Wyjaśniliśmy, że dostawcy muszą wyczerpać wszystkie inne możliwości, zanim rozważą wymuszoną instalację licznika przedpłatowego. Konsumenci z kolei mogą sobie pomóc, kontaktując się z dostawcą tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważają, że nie będą w stanie płacić w ten sposób za energię i omówić inne opcje płatności – komentuje dyrektor generalny Ofgem ds. rynków, Tim Jarvis.

 

Teksty tygodnia

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie