Oto 5 pieśni, które mogłyby być hymnem Polski!

Hymn Polski zna chyba każdy Polak, a przynajmniej jego pierwszą zwrotkę i refren. Jednak ta oficjalna pieśń państwowa ma dość zawiłą historię. Poznajcie kilka ciekawych faktów o Mazurku Dąbrowskiego.

Zanim Mazurek Dąbrowskiego stał się polskim hymnem, to pojawiły się kandydatury innych pieśni, które miały zostać polskim hymnem. Zobaczcie, które z nich moglibyśmy dzisiaj śpiewać na stadionach w czasie meczów narodowych.

- Advertisement -

Rota

Słowa napisała poetka Maria Konopnicka, a muzykę ułożył Feliks Nowowiejski. Rota nie została hymnem, ponieważ przez większość ówczesnych Polaków była kojarzona z walką przeciwko zaborcy pruskiemu. Poza tym stwierdzono, że tekst "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz" mógłby wywołać niejeden skandal dyplomatyczny. Choć dzisiaj można sobie wyobrazić jak tysiące gardeł na stadionie narodowym śpiewa ją przed meczem z Niemcami, to jednak wybór przepadł.

 

 

Chorał

Została napisana pod wpływem bardzo smutnych wydarzeń nazywanych rabacją galicyjską. W 1846 roku na terenie Galicji podpuszczeni przez Austriaków polscy chłopi dokonali rzezi na przedstawicielach polskiej szlachty. Napisana przez Józefa Nikorowicza i Kornela Ujejskiego pieśń zyskała popularność w czasie wiosny ludów. Hymnem nie została, ponieważ większość Polaków jej po prostu nie znała.

 

 

Warszawianka

Została napisana przez francuskiego narodowego poetę Casimira François Delavigne'a pod wpływem powstania listopadowego. Pieśń tę przetłumaczył na język polski brat Henryka Sienkiewicza – Karol, ale mimo jej początkowej popularności, to po odzyskaniu niepodległości Polacy o niej zapomnieli – tak jak o "Chorale".

 

 

My pierwsza Brygada

Jej charakter jest nieco zbliżony do "Roty", której korzeni należy również szukać w obozie Piłsudczyków. Z tego właśnie powodu "Pierwsza Brygada" nie mogła stać się według ówczesnych polskich władz naszym hymnem. Jednak po latach nadal jest grana na uroczystościach wojskowych, ponieważ jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

 

 

Boże coś Polskę

Była to największa konkurencja Mazurka Dąbrowskiego ze względu na jej uniwersalny charakter. Pierwotnie była napisana na cześć cara Aleksandra I, jednak później zmieniono fragment tekstu "Naszego króla zachowaj nam Panie" na "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie" stała się jedną z najważniejszych pieśni religijno – patriotycznych w Polsce i taki jej charakter pozostał do dziś.

 

… czytaj dalej! Wejdź na LAJT (lajt.co.uk)

Chcesz poznać więcej tajemnic gwiazd? Chciałbyś schudnąć, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Najnowsze trendy, plotki, romanse, skandale, skuteczne diety, rozrywka tylko na LAJT (lajt.co.uk)

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie