Paszport i dowód osobisty. Zmiana dokumentów przy statusie zasiedlenia

Posiadając status zasiedlenia przy przekraczaniu granicy musimy okazać paszport albo dowód osobisty. Co się jednak stanie, gdy wyrobimy nowy dowód osobisty lub paszport? Jak zmienić dokumenty w systemie dotyczącym statusu?

Co najmniej do grudnia 2025 będziemy mogli przekraczać brytyjską granicę posługując się dowodem osobistym. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy status zasiedlenia. Korzystać z paszportu możemy jednak cały czas. Pytanie, jak zaktualizować lub zmienić dane (np. zamienić dowód na paszport) w systemie dotyczącym settled lub pre-settled status?

- Advertisement -

Zmiana dokumentów przy statusie zasiedlenia

Na jednej z grup na Facebooku pojawiło się pytanie: „Mam settled status tylko na paszport. Niestety paszport mi zaginął. Czy mogę wrócić na dowodzie do UK?”

Odpowiedź jest twierdząca – tak, bez problemu można wrócić w takiej sytuacji na dowodzie osobistym do Wielkiej Brytanii, jednak dopiero po dokonaniu zmiany w systemie dotyczącym statusu zasiedlenia. Warto także przy okazji pamiętać, że podróż na dowodzie będzie jeszcze możliwa przez ponad rok.

Jak zatem przystępujemy do zmiany swoich dokumentów w systemie?

Dowód zamiast paszportu przy przekraczaniu granicy

Jeśli przy statusie zasiedlenia w systemie załączyliśmy paszport, ale stracił on ważność lub już go nie posiadamy, wtedy musimy „podpiąć” (w systemie) nasz dowód osobisty. W tym celu należy wejść na stronę rządową: „Update your UK Visas and Immigration account details” i kliknąć przycisk “Start now”.

Następnie przeprowadzona zostanie wstępna weryfikacja naszych danych osobowych. W kolejnym kroku wprowadzamy kod weryfikacyjny, który otrzymamy drogą SMS-ową lub mailową. Później pojawi się strona, na której dokonamy konkretnych zmian danych.

Powinniśmy też wybrać, czy zmieniamy dane kontaktowe czy dane osobowe. Po otrzymaniu (na telefon) kodu autoryzacyjnego, wpisujemy go w odpowiednie pole i potwierdzamy przyciskiem „Submit”. Następnie czekamy na potwierdzenie dokonanych zmian.

Teksty tygodnia

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Przeczytaj także