piątek, 20 września, 2024

Personel Border Force szykuje się do strajków. Kiedy podróżni wracający do UK muszą się spodziewać znaczących utrudnień?

Już wkrótce zastrajkują pracownicy Border Force. W tych dniach należy się spodziewać znaczących utrudnień w powrocie do Wielkiej Brytanii z kontynentu. 

Pracownicy Border Force szykują się do akcji protestacyjnej

Już w przyszłym tygodniu mieszkańcy UK lub inne osoby chcące wjechać tymczasowo na Wyspy, muszą się liczyć z ogromnymi opóźnieniami. W dniach 17-20 lutego zastrajkuje bowiem personel Border Force zrzeszony w związku zawodowym Public and Commercial Services union (PCS), z siedzibą w Dover i francuskich portach, w tym w Calais i Dunkierce. Strajk będzie efektem braku porozumienia w długotrwałym sporze o płace, miejsca pracy i emerytury w służbie cywilnej. I choć brytyjski rząd zapewnia, że podjął szeroko zakrojone prace w zakresie zminimalizowania skutków strajków, obejmujące m.in. szkolenia personelu wojskowego, urzędników służby cywilnej i wolontariuszy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic i w miarę płynnego ruchu na granicy, to jednak osoby planujące w tych dniach podróż na Wyspy muszą się przygotować na długie godziny czekania w kolejkach. 

Rząd poinformował, że strajk dotknie osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii z francuskich portów Calais, Dunkierki i terminalu tunelu pod kanałem Coquelles, a także tych zmierzających do portu w Dover.

Border Force przeprasza za nadchodzące zakłócenia i tłumaczy motywy swojego działania

Dyrektor operacyjny Border Force Steve Dann powiedział, że „to jest dla podróżnych rozczarowujące, że kolejny strajk może spowodować zakłócenia dla osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Ale i dodał: – Priorytetem numer jeden Border Force jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom i granicom. Współpracujemy z partnerami z branży turystycznej i naszymi francuskimi odpowiednikami, aby zapewnić, że możemy nadal w minimalny sposób zaspokajać popyt i wspierać przepływ pasażerów i towarów przez naszą granicę. W okresach akcji protestacyjnych podróżni powinni być [jednak] przygotowani na zakłócenia. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia najnowszych porad przed podróżą od operatorów. 

Poza tym Steve Dann zaznaczył, że osoby dotknięte strajkiem i zakłóceniami w podróży powinny kierować swoje frustracje do rządu, a nie pracowników Border Force. 

Strajki w UK trwają

Akcje protestacyjne pracowników różnych sektorów trwają w UK od kilku miesięcy, a ich końca nie widać. Tylko w zeszłym tygodniu, 1 lutego, w protestach wzięło udział pół miliona ludzi. Skoordynowana seria strajków zarządzona została przez poszczególne związki zawodowe obejmuje nauczycieli, urzędników służby cywilnej, personel Straży Granicznej, maszynistów, kierowców autobusów, a także osoby zatrudnione na uniwersytetach. Niestety, jak wskazywały władze związków zawodowych, nie udało się wypracować porozumienia z władzami UK. Nic również nie wskazuje na to, aby negocjacje miały się szybko zakończyć, bo strona pracownicza zaznacza, iż ma do czynienia nie tylko z brakiem postępów, ale wręcz z cofaniem się. Co więcej, ministrowie zostali oskarżeni o „oszukiwanie opinii publicznej” i zamrożenie wszelkich posunięć w kierunku porozumienia z pracownikami NHS i związkami kolejowymi. „The Guardian” podał, powołując się na swoje źródła w rządzie, że optymizm co do zakończenia sporu ze związkami znacząco osłabł.

Kto w UK strajkował 1 lutego 2023?

Urzędnicy służby cywilnej

Około 100 000 urzędników służby cywilnej w 124 departamentach rządowych i innych organach strajkowało w sporze o płace i warunki pracy.

Pracownicy Departamentu Pracy i Emerytur (DWP), Agencji Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA) oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) byli wśród tych, którzy wzięli udział.

Nauczyciele

W Anglii i Walii strajkowali nauczyciele będący członkami National Education Union (NEU). Powód? Niskie płace. NEU jest największym związkiem zawodowym w sektorze edukacyjnym w Wielkiej Brytanii i oczekuje się, że zakłócenia w szkołach będą powszechne.

W Szkocji nauczyciele, którzy są członkami Educational Institute of Scotland (EIS) w Clackmannanshire i Aberdeen, strajkowali w ramach trwającego sporu, który dotyczy również wynagrodzeń.

Maszyniści

Strajkowali maszyniści zrzeszeni w związku Aslef. Dotyczy to większości firm kolejowych w całej Anglii. Zakłócenia wystąpiły także na niektórych połączeniach między Anglią a Szkocją oraz między Anglią a Walią.

Personel uniwersytecki

Akcje protestacyjne podjęły tysiące pracowników 150 uniwersytetów w całej Wielkiej Brytanii. Zaangażowani w ten protest byli pracownicy akademiccy i osoby pełniące inne funkcje zawodowe, w tym administratorzy, bibliotekarze i technicy. Akademicy protestowali również 9 i 10 lutego oraz będą protestować 14 i 15 lutego.

Kierowcy autobusów

Akcje protestacyjne podjęli kierowcy autobusów zatrudnieni przez firmę Abellio w Londynie. Trasy, których to dotyczyło, znajdowały się głównie w południowym i zachodnim Londynie.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Netflix nie będzie jednak pobierał dodatkowych opłat i weryfikował użytkowników. Gigant nie chce już walczyć ze współdzieleniem kont?

Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?

Brytyjka wyszła na spacer z psem i… ślad po niej zaginął. Czy koszmar rodziny z Lancashire może jeszcze zakończyć się happy endem?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?