Personel Border Force szykuje się do strajków. Kiedy podróżni wracający do UK muszą się spodziewać znaczących utrudnień?

Już wkrótce zastrajkują pracownicy Border Force. W tych dniach należy się spodziewać znaczących utrudnień w powrocie do Wielkiej Brytanii z kontynentu. 

Pracownicy Border Force szykują się do akcji protestacyjnej

Już w przyszłym tygodniu mieszkańcy UK lub inne osoby chcące wjechać tymczasowo na Wyspy, muszą się liczyć z ogromnymi opóźnieniami. W dniach 17-20 lutego zastrajkuje bowiem personel Border Force zrzeszony w związku zawodowym Public and Commercial Services union (PCS), z siedzibą w Dover i francuskich portach, w tym w Calais i Dunkierce. Strajk będzie efektem braku porozumienia w długotrwałym sporze o płace, miejsca pracy i emerytury w służbie cywilnej. I choć brytyjski rząd zapewnia, że podjął szeroko zakrojone prace w zakresie zminimalizowania skutków strajków, obejmujące m.in. szkolenia personelu wojskowego, urzędników służby cywilnej i wolontariuszy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic i w miarę płynnego ruchu na granicy, to jednak osoby planujące w tych dniach podróż na Wyspy muszą się przygotować na długie godziny czekania w kolejkach. 

Rząd poinformował, że strajk dotknie osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii z francuskich portów Calais, Dunkierki i terminalu tunelu pod kanałem Coquelles, a także tych zmierzających do portu w Dover.

Border Force przeprasza za nadchodzące zakłócenia i tłumaczy motywy swojego działania

Dyrektor operacyjny Border Force Steve Dann powiedział, że „to jest dla podróżnych rozczarowujące, że kolejny strajk może spowodować zakłócenia dla osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Ale i dodał: – Priorytetem numer jeden Border Force jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom i granicom. Współpracujemy z partnerami z branży turystycznej i naszymi francuskimi odpowiednikami, aby zapewnić, że możemy nadal w minimalny sposób zaspokajać popyt i wspierać przepływ pasażerów i towarów przez naszą granicę. W okresach akcji protestacyjnych podróżni powinni być [jednak] przygotowani na zakłócenia. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia najnowszych porad przed podróżą od operatorów. 

Poza tym Steve Dann zaznaczył, że osoby dotknięte strajkiem i zakłóceniami w podróży powinny kierować swoje frustracje do rządu, a nie pracowników Border Force. 

Strajki w UK trwają

Akcje protestacyjne pracowników różnych sektorów trwają w UK od kilku miesięcy, a ich końca nie widać. Tylko w zeszłym tygodniu, 1 lutego, w protestach wzięło udział pół miliona ludzi. Skoordynowana seria strajków zarządzona została przez poszczególne związki zawodowe obejmuje nauczycieli, urzędników służby cywilnej, personel Straży Granicznej, maszynistów, kierowców autobusów, a także osoby zatrudnione na uniwersytetach. Niestety, jak wskazywały władze związków zawodowych, nie udało się wypracować porozumienia z władzami UK. Nic również nie wskazuje na to, aby negocjacje miały się szybko zakończyć, bo strona pracownicza zaznacza, iż ma do czynienia nie tylko z brakiem postępów, ale wręcz z cofaniem się. Co więcej, ministrowie zostali oskarżeni o „oszukiwanie opinii publicznej” i zamrożenie wszelkich posunięć w kierunku porozumienia z pracownikami NHS i związkami kolejowymi. „The Guardian” podał, powołując się na swoje źródła w rządzie, że optymizm co do zakończenia sporu ze związkami znacząco osłabł.

Kto w UK strajkował 1 lutego 2023?

Urzędnicy służby cywilnej

Około 100 000 urzędników służby cywilnej w 124 departamentach rządowych i innych organach strajkowało w sporze o płace i warunki pracy.

Pracownicy Departamentu Pracy i Emerytur (DWP), Agencji Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA) oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) byli wśród tych, którzy wzięli udział.

Nauczyciele

W Anglii i Walii strajkowali nauczyciele będący członkami National Education Union (NEU). Powód? Niskie płace. NEU jest największym związkiem zawodowym w sektorze edukacyjnym w Wielkiej Brytanii i oczekuje się, że zakłócenia w szkołach będą powszechne.

W Szkocji nauczyciele, którzy są członkami Educational Institute of Scotland (EIS) w Clackmannanshire i Aberdeen, strajkowali w ramach trwającego sporu, który dotyczy również wynagrodzeń.

Maszyniści

Strajkowali maszyniści zrzeszeni w związku Aslef. Dotyczy to większości firm kolejowych w całej Anglii. Zakłócenia wystąpiły także na niektórych połączeniach między Anglią a Szkocją oraz między Anglią a Walią.

Personel uniwersytecki

Akcje protestacyjne podjęły tysiące pracowników 150 uniwersytetów w całej Wielkiej Brytanii. Zaangażowani w ten protest byli pracownicy akademiccy i osoby pełniące inne funkcje zawodowe, w tym administratorzy, bibliotekarze i technicy. Akademicy protestowali również 9 i 10 lutego oraz będą protestować 14 i 15 lutego.

Kierowcy autobusów

Akcje protestacyjne podjęli kierowcy autobusów zatrudnieni przez firmę Abellio w Londynie. Trasy, których to dotyczyło, znajdowały się głównie w południowym i zachodnim Londynie.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Netflix nie będzie jednak pobierał dodatkowych opłat i weryfikował użytkowników. Gigant nie chce już walczyć ze współdzieleniem kont?

Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?

Brytyjka wyszła na spacer z psem i… ślad po niej zaginął. Czy koszmar rodziny z Lancashire może jeszcze zakończyć się happy endem?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sprowadzenie 18-letniego dziecka do UK w ramach łączenia rodzin

Z programu łączenia rodzin korzysta wielu Polaków na Wyspach. Umożliwia on niektórym naszym krewnym osiedlenie się w Wielkiej Brytanii.

Wielu emerytów może nie dostać Winter Fuel Payment do świąt

Wielu emerytów może nie otrzymać Winter Fuel Payment przed końcem roku. DWP zmaga się z liczbą zaległych wniosków o Pension Credit.

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Daruj sobie w tym roku „Kevina samego w domu!” – 6 filmów polecanych na Święta

Szukasz filmów na święta? Poznaj 6 wyjątkowych tytułów, które umilą Boże Narodzenie 2024! Od klasyków po nowe hity – idealne na rodzinne wieczory pełne magii

Przysmaki świąteczne na Wyspie – co Brytyjczycy jedzą podczas „christmas season”?

Fish`n`chips na wynos, angielskie śniadanie, które niebotycznie podnosi poziom cholesterolu czy słynny black pudding — z tym zwykle kojarzy się nam angielska kuchnia. A jakie potrawy można znaleźć na świątecznym stole, w tradycyjnym domu na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie