Koszt wynajmu domu w UK wzrósł o 270 funtów miesięcznie od pandemii

Średni koszt wynajmu domu w Wielkiej Brytanii jest obecnie o 3240 funtów w skali całego roku wyższy, niż był jeszcze pod koniec pandemii. Od 2021 roku czynsze w takim przypadku poszły w górę o 27%, podczas gry zarobki wzrosły tylko o 19%, jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów Zoopla.

Jeśli w dniu dzisiejszym chcielibyśmy zawrzeć nową umowę najmu domu zlokalizowanego w Wielkiej Brytanii, to w porównaniu z czasem tuż po zakończeniu pandemii, w skali miesiąca będziemy płacić w ramach czynszu o 270 funtów miesięcznie więcej. W skali roku ta „podwyżka” wyniesie 3240 GBP.

Tempo wzrosty wysokości czynszów spowalnia

Czynsze wzrosły o 27% od 2021 r., jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów od nieruchomości z portalu Zoopla, w porównaniu ze wzrostem zarobków, który wyniósł 19%. Tym samym roczny koszt wynajmu nieruchomości wzrósł do 15 240 funtów, gdy jeszcze w 2021 roku na ten cel wystarczyło przeznaczyć przeciętnie 12 000 funtów.

Co stoi u przyczyn tej sytuacji? Koszty wynajmu domu w UK zaczęły gwałtownie rosnąć, gdy w 2021 zniesiono ograniczenia związane z pandemią Covid-19. Sprawiło to, iż średnie prywatne czynsze osiągnęły rekordowo wysoki poziom, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Wzrost kosztów mieszkaniowych został w dużej mierze spowodowany zwiększonym popytem na nieruchomości na wynajem, który znacznie przewyższał podaż. W efekcie doprowadziło to do intensywnej konkurencji wśród najemców. Jednak czynsze rosną obecnie najwolniej od ponad trzech lat, ponieważ najemcy osiągają limit tego, ile mogą wydać na koszty mieszkaniowe, jak wynik z analiz Zoopli.

Gdzie czynsze rosną najszybciej, a gdzie nieco wolniej?

Koszty wynajmu nieruchomości w ramach nowej umowy wzrosły o 3,9% w ciągu ostatniego roku, co jest najniższym wskaźnikiem wzrostu od sierpnia 2021. Ponadto czynsze rosły wolniej w miejscach o już wysokich kosztach wynajmu, takich jak Londyn. Dynamika wzrostu stołecznych czynszów sięga obecnie 1,3% rocznie, gdy jeszcze rok temu utrzymywała się na poziomie 8,7%.

Niemniej, koszty w tym względzie rosną szybciej na obszarach o (do tej pory!) przeciętnie niższych kosztach wynajmu, takich jak Irlandia Północna (obecnie idą w górę aż o 10,5%) czy północno-wschodnia Anglia (8,7%), jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Co czeka nas w przyszłym roku? Według Zoopli przeciętne koszty wynajmu w Wielkiej Brytanii mają wzrosnąć o 4%, przy czym nie przewiduje się, aby wzrosły tak bardzo w Londynie i innych dużych miastach. Znów, podobnie jak w 2024, ”rent” podrożeje raczej tam, gdzie do tej pory był stosunkowo niższy. Zasadniczo nierównowaga między podażą i popytem na ryku nieruchomości na wynajem, która w ostatnich latach tak znacząco podnosiła koszty wynajmu, zaczyna się zmniejszać, według analiz Zoopli.

Czego możemy oczekiwać po rynku wynajmu nieruchomości w 2025?

– Liczba wynajmowanych domów nie wzrosła od 2016 roku – komentuje w „Guardianie” Richard Donnell, dyrektor wykonawczy Zoopli. – Spowodowało to niedobór na rynku w czasie, gdy popyt gwałtownie wzrósł na silnym rynku pracy i rosnących kosztach posiadania domu. Wzrost wysokości czynszów co prawda zwolnił, ale spodziewamy się, że ciągły spadek podaży utrzyma presję na wzrost czynszów – podsumowuje.

Z badania Zoopli wynika, iż ​​szczyt na rynku prywatnych nieruchomości już minął, ale nie jest jasne, kiedy warunki rynkowe zachęcą właścicieli do rozpoczęcia inwestowania i zwiększenia podaży mieszkań na wynajem. Ambicje rządu, aby rozszerzyć budownictwo mieszkaniowe, byłyby „najszybszym sposobem na złagodzenie presji na najemców” poprzez zwiększenie podaży prywatnych i socjalnych wynajmowanych domów, powiedział Donnell. Dodał jednak, że prywatni właściciele nieruchomości powinni być również zachęcani do pozostania na rynku.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie