Masz zaplanowany lot na święta? Musisz znać swoje prawa

Civil Aviation Authority (Urząd Lotnictwa Cywilnego) wydał zalecenia dla podróżnych, którzy mają zaplanowany lot na święta. Powinni znać swoje prawa, aby uniknąć chaosu świątecznego.

Przed nami najbardziej ruchliwy okres świąteczny od czasów pandemii. Miliony podróżnych udających się na Święta Bożego Narodzenia za granicę proszeni są o zapoznanie się ze swoimi prawami dotyczącymi opóźnień i odwołań lotów.

- Advertisement -

Lot na święta – zalecenia od CAA

Civil Aviation Authority (CAA) ostrzega podróżnych, że w tym roku będziemy mieć do czynienia z największym ruchem na lotniskach od czasu pandemii. Zaleca też pasażerom, aby zapoznali się ze swoimi prawami konsumenckimi, zasadami dotyczącymi bagażu i zapewnili sobie bezproblemową podróż.

W grudniu ubiegłego roku prawie 11 milionów pasażerów (w tym prawie 3,5 mln z Heathrow) wyleciało z brytyjskich lotnisk na święta lub zimowe wakacje. Natomiast w tym roku CAA sugeruje, że lotniska będą jeszcze bardziej zatłoczone.

W ramach kampanii Know Before You Go, CAA udostępniło wskazówki dotyczące rezerwacji podróży, bezpiecznego parkowania i zrozumienia praw pasażerów w przypadku zakłóceń w lotach.

Jak powiedziała Selina Chadha z CAA:

– Latanie za granicę w okresie świątecznym to tradycja dla milionów ludzi w Wielkiej Brytanii. Mimo że branża lotnicza stara się zapewnić płynność podróży, czasem mogą wystąpić pewne zakłócenia. Zdecydowanie zachęcamy pasażerów do zapoznania się ze swoimi prawami przed udaniem się na lotnisko, aby mieli pewność, że są dobrze przygotowani.

Ważne rady dla pasażerów

CAA podzieliło się najważniejszymi zaleceniami dla pasażerów. W przypadku odwołania lotu, podróżny powinien otrzymać możliwość wyboru: zwrotu pieniędzy lub alternatywnych form podróży. Może to także dotyczyć lotów innymi liniami.

Jeśli lot jest opóźniony z jakiegokolwiek powodu, wtedy linia lotnicza powinna zaopiekować się pasażerami. Może to dotyczyć zapewnienia im jedzenia i napojów, a czasem nawet zakwaterowania. W zależności od długości opóźnienia.

Kolejną radą CAA jest zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem, a także sprawdzenie limitów dotyczących zawartości bagażu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych opóźnień na lotnisku lub konieczności oddania rzeczy osobistych.

Należy pamiętać, że za zgubiony lub uszkodzony bagaż odpowiadają linie lotnicze. A wysokość odszkodowania, jakie może otrzymać poszkodowany, zależy od wartości zgubionych lub uszkodzonych przedmiotów.

Przed wylotem warto upewnić się, że znamy zasady dotyczące baterii litowych, które obowiązują w danej linii lotniczej. Baterie te mogą stwarzać poważne ryzyko pożaru.

Teksty tygodnia

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Przeczytaj także