Philip Hogan – zadeklarowany krytyk Brexitu z Irlandii – nowym komisarzem UE ds. handlu! To on stanie na czele negocjacji handlowych z UK

Fot. Getty

Irlandczyk Philip Hogan, znany ze swojego ultra krytycznego stosunku do Brexitu i Borisa Johnsona, został powołany przez nową przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, na komisarza UE ds. handlu. To zła wiadomość dla Wielkiej Brytanii, która oznacza, że Hogan będzie wytyczał kierunki negocjacji dotyczących nowej umowy handlowej między Unią Europejską i UK po Brexicie. 

- Advertisement -

Philip Hogan znany jest z ostrego języka i ze swojej niechęci nie tylko do Brexitu, ale też do czołowych polityków, którzy parli do niego na Wyspach w ostatnich latach. Tylko ostatnio Irlandczyk stwierdził, że „niewybrany” premier Boris Johnson „stawia interesy partii torysów przed najlepszymi interesami UK”. Natomiast nieco wcześniej Hogan skrytykował „najwyższych duchownych Brexitu”, takich jak Nigel Farage i Michael Gove, i zasugerował, że Brytyjczycy wreszcie dostrzegają ich „oszustwa i kłamstwa”. 

Zobacz też: Amerykański dziennik: Polska mogłaby się stać głównym beneficjentem twardego Brexitu!

Jeden z unijnych urzędników powiedział na łamach irlandzkiej telewizji RTE, że teka unijnego komisarza ds. handlu jest jedną z najważniejszych w przyszłym składzie Komisji Europejskiej, a także że jest ona niezwykle istotna w kontekście wydarzeń, które dotkną w najbliższym czasie Irlandię i Unię Europejską. Ursula von der Leyen powiedziała z kolei o Hoganie: – On jest znany jako twardy i uczciwy negocjator. Wniesie swoje doświadczenie do składu nowej komisji i wydziału handlowego.

Należy jednak pamiętać, że Bruksela nie pozwoli na otwarcie rozmów na temat nowej umowy handlowej, jeśli nie zostaną załatwione najważniejsze kwestie zawarte w umowie wyjścia z UE, to znaczy jeśli nie zostanie rozwiązany problem granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną, a także jeśli nie zostanie przez UK uregulowany tzw. rachunek rozwodowy (ang. divorce bill). A kolejną złą informacją dla Londynu jest fakt, że nowy komisarz ds. handlu będzie najprawdopodobniej ściśle współpracował z Sabine Weyand – byłą zastępczynią Michela Barniera, która uznawana jest za głównego twórcę umowy wyjścia. 

Nie przegap: Słynny spiker Izby Gmin – John Bercow – zapowiedział rezygnację! [wideo]

Boris Johnson powinien mieć wreszcie na uwadze słowa Philipa Hogana sprzed kilku miesięcy, gdy powiedział on, piastując jeszcze wtedy stanowisko komisarza ds. rolnictwa, że po Brexicie pozycja Wielkiej Brytanii na świecie znacznie się zmniejszy. – Pojęcie globalnej Wielkiej Brytanii będzie oznaczać dla Zjednoczonego Królestwa powrót do statusu kraju średniej wielkości. Tak, państwo to odzyska swoją suwerenność i zdolność do zawierania własnych porozumień gdzie będzie chciało, ale będzie miało mniejszą siłą przetargową, jego rynki i łańcuch dostaw nie będą się mogły cieszyć tak wysokim bezpieczeństwem, a w handlu z UE pojawią się tarcia i dodatkowe koszty – stwierdził wtedy Hogan. 

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie