PILNE: Wypracowano porozumienie między polskimi kontrolerami a PAŻP

Udało się wypracować ostateczne porozumienie między kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Oznacza to, że nie będzie paraliżu nieba nad Polską w zawsze gorącym okresie wakacyjnym w 2022 roku.

"Mamy uzgodnione porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w zakresie zmian do regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. Zakończyliśmy też konsultacje społeczne dotyczące obu tych dokumentów" – komentowała szefowa PAŻP Anita Oleksiak podczas środowej konferencji prasowej. "Zaakceptowaliśmy, oraz sukcesywnie wdrażamy, 24 postulaty dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa" – dodawał Oleksiak. Negocjacje między obiema strona były trudne, ale "należało je podjąć przede wszystkim z myślą o pasażerach i roli Polski i polskiej przestrzeni powietrznej w tych jakże niełatwych czasach", jak zaznaczała szefowa PAŻP.

"Nie grozi nam paraliż polskiego nieba"

Głośny i ciągnący się już do kilku, kilknastu dobrych tygodni spór pomiędzy kontrolerami, a agencją dotyczył kwestii regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. W pewnym momencie wręcz wydawało się, że negocjacje mogły zostać zerwane, co potwierdzić miała pełnomocniczka ZZKPL Anna Garwolińska, gdy PAŻP utrzymywał, że do niczego takiego nie doszło. Ostatecznie, udało się wypracować porozumienie, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich Polaków, którzy latają samolotami.

Wypracowane warunki zostały zaakceptowane przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Szef jego gabinetu politycznego, Tomasz Tomala podkreślał, iż "nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" . "Zaakceptowane przez obie strony warunki, a zaakceptowane przez ministra infrastruktury, mieszczą się w ramach możliwości finansowych agencji" – zaznaczał Tomala.

Negocjacje między obiema strona były trudne

Co udąło się ustalić? Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu "Rynek Lotniczy" system SPO, czyli jednoosobowej pracy na wieżach lotnisk, będzie obowiązywać tylko na małych lotniskach takich, jak choćby Olsztyn-Mazury w Szymanach.

"Kodeks etyki będzie częścią nowych umów o pracę, a nowy taryfikator wynagradzania nie przekroczy budżetu PAŻP. Ponadto będzie wyrównanie inflacyjne za 2022 rok, ale w 2025 roku. Wynegocjowano również powrót do pracy osób, zdaniem związkowców, bezprawnie zwolnionych. Wszystkie zmiany są rozłożone w czasie i mają wejść w życie do 2025 roku" – czytamy dalej na "Rynku Lotniczym".

Teksty tygodnia

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Uniknęła opłaty za nadbagaż w Ryanairze udając, że jest w ciąży

Pasażerka w Ryanairze zastosowała nietypową sztuczkę, aby uniknąć płacenia za nadbagaż. Teraz mówi, że na pewno ją jeszcze powtórzy.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.