Podwyżki płac dla pracowników sektora publicznego byłyby „krótkowzroczne”, ostrzega Rishi Sunak

Rishi Sunak stwierdził, iż zgoda na podwyżki płac wśród pracowników sektora publicznego byłaby „krótkowzrocznością”. Niektórzy członkowie rządu naciskają jednak na taką decyzję i akceptację wytycznych niezależnych organów branżowych w tej kwestii.

Szef brytyjskiego rządu w sobotę 8 lipca 2023 roku przyznał, iż podwyżki płac w sektorze publicznym są możliwe tylko zgodnie z jego zasadami „uczciwości, przystępności i odpowiedzialności”. Co to jednak w praktyce oznacza i czy między innymi lekarze, nauczyciele czy pracownicy kolei mogą liczyć na zwiększenie wynagrodzenia? W ramach kampanii wyborczej w związku z wyborami uzupełniającymi w Selby w hrabstwie North Yorkshire Rishi Sunak mówił, iż zgoda na podwyżki będzie „krótkowzrocznością”.

- Advertisement -

Co Rishi Sunak sądzi o podwyżkach dla sektora publicznego?

„Byłoby niewiarygodnie krótkowzroczne ze strony rządu, gdyby zrobił coś, co może brzmieć świetnie dzisiaj, ale ostatecznie tylko pogorszy problem inflacji dla wszystkich na dłuższą metę. Więc tym będziemy się kierować, chcemy być uczciwi, chcemy podejmować decyzje, które są uczciwie i odpowiedzialne” – jak cytujemy za relację na łamach portalu „Metro”. Dodawał także, że rząd „pracuje niewiarygodnie ciężko, dzień i noc, aby obniżyć inflację”, ale ostrzegł, że wymaga to „trudnych decyzji”.

„Nie byłbym odpowiednim premierem, gdybym poszedł na łatwiznę. Zamierzam zrobić właściwą długoterminową rzecz dla kraju, a to oznacza obniżenie inflacji” – podsumował. Jednak niezależne organy branżowe, takie jak School Teachers’ Review Body (STRB) w przypadku nauczycieli, zalecają wdrożenie podwyżek na poziomie 6,5%. 

Część jego ministrów jest odmiennej opinii

Cześć rządu Partii Konserwatywnej również popiera taki ruch, a wśród nich są minister edukacji Gillian Keegan, minister zdrowia Steve Barclay, minister obrony Ben Wallace, minister sprawiedliwości Alex Chalk i minister spraw wewnętrznych Suella Braverman

Przypomnijmy, premier UK zobowiązał się obniżyć o połowę inflację do około 5% do końca roku. To jako jeden z jego pięciu priorytetów, ale indeks CPI uparcie utrzymuje się na poziomie 8,7%. Co więcej, złożył również obietnicę obniżenia podatków, ale na takich ruch nie chce przystać kanclerz Jeremy Hunt. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Jesienne obniżki podatków są mało prawdopodobne".

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

 

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Łowienie w Niemczech – to musisz wiedzieć, zanim zarzucisz wędkę

Wędkowanie to popularne hobby w Niemczech, które jednak wymaga spełnienia szeregu formalności. Aby legalnie łowić ryby, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Przeczytaj także