Podział majątku po rozwodzie. Można z rozsądkiem?

Jak podzielić majątek po rozwodzie? Czy można to zrobić jeszcze przed oficjalnym orzeczeniem sądu? Co wtedy, gdy małżonkowie nie osiągną kompromisu?

Zdarzają się pary, które zawierają tzw. umowę przedmałżeńską. Można jednak sporządzić podobny dokument już po ślubie. Jest to umowa małżeńska. I w obydwu tych dokumentach zawrzeć zapis m.in. o podziale majątku. W takiej sytuacji, w razie rozwodu, wszystko odbywa się listownie.

- Advertisement -

 

 

– W przypadku sprawy rozwodowej sąd wydaje postanowienie potwierdzające warunki wcześniej podpisanej umowy dotyczącej podziału, bez potrzeby przesłuchania stron w sądzie – wyjaśnia adwokat Anna Matelska z kancelarii AM Internationals Solicitors.

Umowa dotycząca podziału majątku może być zawarta w każdym momencie: w czasie trwania separacji, za dobrowolną zgodą obu małżonków, w czasie sprawy rozwodowej lub po uzyskaniu rozwodu tak długo, jak żadna ze stron nie planuje zamążpójścia. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli wszystko w sprawie podziału majątku zostanie ustalone przed sprawą rozwodową, musi to potwierdzić postanowienie sądowe. Jego brak otwiera drogę do roszczeń, które mogą być wnoszone wiele lat po rozwodzie i wówczas już kompromis może być trudny do osiągnięcia. 

Gdy negocjacje dotyczące podziału majątku mają miejsce dopiero po rozwodzie, ważne jest, aby poinformować swojego prawnika o planach dotyczących ponownego zawarcia związku małżeńskiego. W tym momencie prawnie tracimy jakiekolwiek prawo do majątku z byłego małżeństwa. 

Aby osiągnąć kompromis w podziale majątku, prawnik powinien zostać dokładnie poinformowany o sytuacji finansowej klienta. Wszelkie dobra materialne, oszczędności, dochody, długi lub możliwości zmiany sytuacji finansowej, powinny być przedstawione prawnikom obu stron. Ujawnienie tych danych jest zazwyczaj dobrowolne, ale w wypadku odmowy sąd może wezwać do ich przedstawienia – wyjaśnia adwokat Anna Matelska z kancelarii AM International Solicitors.

Może być jednak tak, że para nie osiągnie kompromisu. Wtedy sprawa podziału majątku wchodzi na wokandę. Wystarczy złożenie podania do sądu przez jedną ze stron.

W prawie angielskim nie ma konkretnych przepisów mówiących o tym, jak mają zostać podzielone dobra materialne rozwodzących się ludzi. Sprawy są rozpatrywane indywidualnie. Sądy posiadają szerokie kompetencje, by określać warunki podziału majątku. Nie ma założenia, że każdy z małżonków ma prawo do połowy majątku, będącego ich wspólną własnością. Nie ma także założenia, że żona jest automatycznie uprawniona do jakiejś określonej części wspólnego majątku lub dochodów. Żony i mężowie nie są inaczej traktowani przez prawo – tłumaczy prawniczka.

Brytyjski parlament nie uchwalił konkretnych przepisów prawnych w tym zakresie, ale za to przygotował listę warunków, które sąd musi wziąć pod uwagę podejmując decyzję dotyczącą podziału majątku w przypadku rozwodu. Są to: obecne i przyszłe potrzeby byłych małżonków, ich oszczędności i możliwości dochodowe, wiek, długość trwania małżeństwa czy wkład w finansowanie rodziny.

– Jednak największą uwagę sąd ma poświęcić dobru dzieci. Gdy małżeństwo było krótkie, bezdzietne i oboje małżonkowie są niezależni finansowo, umowa dotycząca podziału majątku zwykle jest prosta. Inaczej, gdy podział ma dotyczyć pary z długim stażem, której majątek trudniej podzielić. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi dobro dzieci – objaśnia Anna Matelska z kancelarii AM International Solicitors.

Jak widać rozwód, podział majątku, czy ustalenie opieki i alimentów mogą być sprawą prostą, która przebiegnie szybko i bez zbędnych komplikacji. Wystarczy tylko dobra wola obydwu stron i chęć porozumienia się tak, aby wszystkie formalności przeprowadzić niemal korespondencyjnie. W przypadku komplikacji i braku kompromisu, pomoże dobry negocjator, prawnik z doświadczeniem i umiejętnością rozwiązywania konfliktów.

Teksty tygodnia

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Przeczytaj także