Policja w UK boi się o relacje ze społeczeństwem w trakcie lockdownu. Ma karać grzywną lub aresztować obywateli tylko w ostateczności

Fot. Getty

Policjanci w UK w różnoraki sposób zareagowali w zakresie egzekwowania obostrzeń związanych z lockdownem – jedno zaczęli rygorystycznie wymierzać kary za jawne łamanie izolacji, a inni próbowali najpierw dotrzeć do obywateli poprzez rozmowę. Z uwagi jednak na zachowanie przez policję dobrego kontaktu ze społeczeństwem National Police Chiefs Council zaleciło funkcjonariuszom stosowanie kar tylko w ostateczności. 

- Advertisement -

Brytyjska policja słynie z tego, że ma bardzo dobre relacje ze społeczeństwem. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niesprawiedliwie wyśmiewany przez rządy wielu krajów zakaz noszenia przy sobie broni przez zwykłych funkcjonariuszy. Wprowadzony 10 dni temu lockdown musi być dla Brytyjczyków prawdziwym szokiem – w końcu są oni jednym z najbardziej wolnościowo ukierunkowanych narodów na świecie i nie są przyzwyczajeni do tego, że władza odgórnie im czegoś zabrania (tak jak choćby Polacy, którzy przeżyli kilkadziesiąt lat komunizmu). 

Czytaj też: „Wysyłamy towar zbędny typu etui na telefony i sztuczne kamyki” – skarży się pracownik Amazona w UK

Okazuje się jednak, że lockdown, czyli sytuacja zupełnie nowa na Wyspach, może źle się odbić na relacjach policja – społeczeństwo. Wiadomo już bowiem, że na poszczególnych obszarach kraju policjanci w różnoraki sposób egzekwują wprowadzone przez rząd obostrzenia. Niektórzy robią to w sposób rygorystyczny, co oznacza, że ryzykują znaczące pogorszenie stosunków z obywatelami. I właśnie w związku z tym ryzykiem National Police Chiefs Council (NPCC) przygotowała właśnie instrukcje dla funkcjonariuszy zalecające stosowanie kary grzywny lub aresztu dla niepokornych mieszkańców Wysp tylko w ostateczności. Funkcjonariusze powinni najpierw „zaangażować się, wyjaśnić i zachęcić ludzi do przestrzegania nowych przepisów dotyczących zdrowia publicznego”, a „tylko w ostateczności, egzekwować” je za pomocą innych środków. 

Zobacz też: Koronawirus w UK: Supermarkety wycofują część limitów dla kupujących

 

 

 

Teksty tygodnia

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie