Polska nie rezygnuje z obowiązku meldunkowego! Od stycznia zameldujesz się online

Zgodnie z zaakceptowaną w środę nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, w Polsce zostanie utrzymany obowiązek meldunkowy. Od stycznia będzie można zameldować się także online.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że pozostawienie obowiązku meldunkowego jest konieczne ze względu na to, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma istotne znaczenie dla realizacji obowiązków administracji publicznej związanych z wyborami, a także emeryturami, opieką społeczną, rentami, czy ubezpieczeniami społecznymi.

 

Świąteczna reklama Allegro znowu chwyta za serce? Oceńcie Talizman [wideo]

W sprawie przyjęcia nowelizacji bez poprawek za opowiedziało się 66 senatorów, a 16 było przeciw. Senatorowie odrzucili wcześniej poprawkę dotyczącą tworzenia dwujęzycznych formularzy w językach polskim i angielskim.

"Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego" – poinformowano.

 

 

Ustawa ma również na celu doprecyzowanie i uporządkowanie przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL obcokrajowcom. Po zaakceptowanych zmianach mają go dostawać wszyscy obcokrajowcy, którzy meldują się na pobyt stały lub tymczasowo w Polsce. W ten sposób władze będą gromadzić informacje o cudzoziemcach przebywających w Polsce w centralnym rejestrze PESEL niezależnie od ich czasu pobytu.

Wracasz do Polski? Zadbaj o formalności podatkowe w Wielkiej Brytanii!

Teksty tygodnia

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Przeczytaj także