Ponad jedna trzecia muzułmanów za radykalizm obwinia policję

Radykalizacja młodszego pokolenia i jej późniejsze konflikty z prawem są zdaniem 39 procent muzułmanów winą policji. Przeciwnego zdania jest 29 procent muzułmanów – wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję Sky News.

Pytanie zadano w związku z rosnącą liczbą młodych ludzi, którzy opuszczają kraj, żeby walczyć na Bliskim Wschodzie w radykalnych organizacjach, w tym w ramach Pańśtwa Islamskiego.

- Advertisement -

Opinię publiczną co jakiś czas oburzają wypowiedzi rodziców, których dzieci ścinają głowy na terenie Syrii i Iraku, a za przewiny swoich dzieci oskarżają rząd. Było tak choćby w przypadku ojca 15-letniej Amiry Abase, która uciekła do Syrii w lutym, czy broniących egzekutora ISIS, Jihadhi Johna.

Jednak większość ankietowanych zgodnie za winnych ucieczek młodzieży do Syrii uważa rodziny i najbliższych. Uważa tak 44 procent muzułmanów i aż 65 procent przedstawicieli innych religii i niewierzących.

Okazuje się również, że osoby, które zabijają ku chwale Mahometa cieszą się sympatią co dziesiątej muzułmanki z Wielkiej Brytanii. Wśród mężczyzn ten odsetek jest dwukrotnie niższy.

Ostatnie wydarzenia spowodowały również spadek poczucia bezpieczeństwa wśród wyznawców Islamu. Co trzeci z nich uważa, że spotyka się z większą ilością przejawów wrogości niż jeszcze kilka lat temu.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnych grupach 1000 muzułmanów i 1000 niemuzułmanów.

Teksty tygodnia

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Przeczytaj także