Poradnik samochodowy – jak jeździć bezpiecznie zimą?

Pokrywa śnieżna sięgająca nawet 15 cm i temperatura spadająca nawet do minus 15 stopni Celsjusza – z takimi warunkami przyszło się zmagać kierowcom w UK podczas ataku "Bestii ze wschodu".

Niestety, z powodu fatalnej sytuacji na drogach doszło już do licznych kolizji i wypadków. Już teraz wiadomo, że podczas ataku mrozu na drogach UK zginęły przynajmniej cztery osoby. Wszystko wskazuje na to, że arktyczne warunki utrzymają się na Wyspach dłużej – w związku z tym przygotowaliśmy krotki poradnik dla kierowców traktujący o tym jak radzić sobie na drogach w tym ciężkim czasie.

- Advertisement -

Oto on:

WAŻNE! Duże zmiany w Ryanairze – kasują loty z Wysp do Polski!

1) Solidne odśnieżenie auta jeszcze przed ruszeniem w trasę (dłuższą czy krótszą) to podstawa i warto poświęcić tej czynności kilka dobrych minut. Warto usunąć śnieg z całego samochodu, a nie tylko z szyb. Nie ma nic gorszego, niż spadający z dachu biały puch na maskę podczas jazdy, który niespodziewanie utrudnia widoczność.

2) Zimowe opony (niestety!) nie są obowiązkowe na Wyspach – wiadomo, w UK nie ma takich zim, jak w Polsce czy na kontynencie. Ale czy w obliczu coraz większych zmian klimatycznych i kolejnych podobnych ataków "Bestii ze wschodu" warto się w nie zaopatrzyć. Nie jest to duży wydatek, a może okazać się, że te kilka centymetrów oszczędzone przy hamowaniu będzie miało kluczowe znaczenie.

3) Zasada ograniczonego zaufania podniesiona do kwadratu. Wiadomo, że za kółkiem należy trzymać się zasad ograniczonego zaufania w stosunku do pozostałych użytkowników ruchu, ale w warunkach zimowych warto dodatkowo pamiętać o tym, że np. inny kierowca choć widzi nas i odpowiednio wcześniej zaczyna hamować to z powodu kiepskich opon i tak wpadnie w poślizg, a wtedy nieszczęście gotowe.

PILNE! Kolejne trzęsienie w UK – ziemia zatrzęsła się w Kumbrii

4) Nic nie zastąpi doświadczenia w jeździe w warunkach zimowych. Warto poświęcić trochę czasu, aby "poczuć" jak samochód reaguje na oblodzoną lub ośnieżoną nawierzchnię i nabrać trochę wprawy. Warto też nauczyć się reagować na sytuację, w której twój pojazd wpada w poślizg.

5) Zachowaj (dodatkowy!) bezpieczny odstęp, a wszystkie manewry sygnalizuj (dużo!) wcześniej – puszczenie nieco wcześniej migacza w tak anormalnych, jak na Wielką Brytanię, warunkach może przysłowiowo "zrobić różnicę" i uchronić nas od kolizji.

 

 

6) Nie daj się zaskoczyć zimie – w razie w sezonie zimowym warto ze sobą wozić kilka niezbędnych przedmiotów – odblaskową kurtkę, składaną łopatę, linę holowniczą, latarkę, a nawet ciepłu koc i trochę wody. Przezorny zawsze zabezpieczony!

7) Nie szarżuj i szanuje pozostałych użytkowników drogi – ci, których warunki przerosły będą jeździć powoli. Nie warto ich poganiać, nie warto naciskać na wyprzedzanie, bo może to spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Może zdarzyć się, że taka osoba zacznie zjeżdżać na pobocze, aby zrobić ci miejsce wpadnie w poślizg i.. resztę dopowiedz sobie sam.

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie