Praca w Niemczech. Więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów

Niemiecki rząd stwierdził, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej, przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej wykwalifikowanych imigrantów.

Nie upłynął jeszcze rok od wprowadzenia przez rząd niemiecki pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. A z jego szacunków wynika, że łącznie w 2024 roku wyda 200 000 wiz dla wykwalifikowanych imigrantów.

Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów

Jeśli przewidywania okażą się prawdą, Niemcy wystawią o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów niż w roku 2023. Wspomnianą wyżej ustawę przyjęto w celu złagodzenia rekordowo wysokiego niedoboru pracowników w Niemczech.

Postanowiono umożliwić obywatelom spoza UE z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem wyższym podjęcie pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy dane stanowisko jest bezpośrednio związane z ich kwalifikacjami.

Praca w Niemczech

Obecnie w Niemczech jest 1,34 mln wolnych miejsc pracy. Szef Federalnego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oszacował, że rodzimy rynek pracy musi przyjmować 400 000 imigrantów rocznie. Tylko dzięki temu będzie w stanie uzupełnić obecne i przyszłe niedobory.

Okazało się także, że w tym roku Niemcy wydały o 20 proc. więcej wiz studenckich imigrantom spoza UE niż w 2023 roku. Z kolei liczba wiz dla stażystów zawodowych wzrosła o dwie trzecie. A liczba imigrantów, którzy chcą, aby uznano ich kwalifikacje zawodowe, wzrosła o prawie 50 proc.

Wygląda zatem na to, że Niemcy zaczynają czerpać korzyści z przyjęcia pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, rok po jej wdrożeniu.

Hans Vorländer, ekspert ds. migracji i integracji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, dodał, że niedobór pracowników w Niemczech nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników. „Potrzebujemy pracowników w ogóle” – powiedział w wywiadzie dla Rheinische Post.

Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE została uchwalona przez Bundestag 23 czerwca 2023 roku. Dla osób, które chcą przeprowadzić się do Niemiec w celu podjęcia pracy, jest to prawdopodobnie najważniejsza zmiana.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Język polski w niemieckich szkołach. Standard nie przypadek

W coraz większej ilości niemieckich szkół w ramach języka obcego pojawia się polski. Lekcje dedykowane są nie tylko dzieciom migrantów. Wzbudzają zainteresowanie również niemieckiej młodzieży.

Dodatkowy dzień wolny w maju dla mieszkańców Berlina

W tym roku berlińczycy dostaną dodatkowy dzień wolny w maju. Będą mogli cieszyć się 8 maja jednorazowym świętem państwowym.

Polak zabił policjanta!

Niemiecki młody policjant zmarł, potrącony przez 37-letniego Polaka. Wydarzenie było najprawdopodobniej związane z działalnością gangu złodziei samochodów. Co stało się Brandenburgii?

W Polsce nikt nie zginął!Tragiczny finał Sylwestra w Niemczech i nielegalne fajerwerki z Polski.

Po niespokojnym Sylwestrze w Niemczech zaczęło się szukanie winnego. Wskazywano na imigrantów i nielegalne fajerwerki z Polski i Czech. Jednak w Polsce nikt od fajerwerków nie zginął!

Nowe trasy lotnicze do i z Niemiec w 2025 roku

Linie lotnicze albo zmniejszają liczbę tras z niemieckich lotnisk, albo ją zwiększają. Jakich zmian możemy spodziewać się w 2025 roku?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport