Praca w Niemczech. Więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów

Niemiecki rząd stwierdził, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej, przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej wykwalifikowanych imigrantów.

Nie upłynął jeszcze rok od wprowadzenia przez rząd niemiecki pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. A z jego szacunków wynika, że łącznie w 2024 roku wyda 200 000 wiz dla wykwalifikowanych imigrantów.

- Advertisement -

Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów

Jeśli przewidywania okażą się prawdą, Niemcy wystawią o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów niż w roku 2023. Wspomnianą wyżej ustawę przyjęto w celu złagodzenia rekordowo wysokiego niedoboru pracowników w Niemczech.

Postanowiono umożliwić obywatelom spoza UE z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem wyższym podjęcie pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy dane stanowisko jest bezpośrednio związane z ich kwalifikacjami.

Praca w Niemczech

Obecnie w Niemczech jest 1,34 mln wolnych miejsc pracy. Szef Federalnego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oszacował, że rodzimy rynek pracy musi przyjmować 400 000 imigrantów rocznie. Tylko dzięki temu będzie w stanie uzupełnić obecne i przyszłe niedobory.

Okazało się także, że w tym roku Niemcy wydały o 20 proc. więcej wiz studenckich imigrantom spoza UE niż w 2023 roku. Z kolei liczba wiz dla stażystów zawodowych wzrosła o dwie trzecie. A liczba imigrantów, którzy chcą, aby uznano ich kwalifikacje zawodowe, wzrosła o prawie 50 proc.

Wygląda zatem na to, że Niemcy zaczynają czerpać korzyści z przyjęcia pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, rok po jej wdrożeniu.

Hans Vorländer, ekspert ds. migracji i integracji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, dodał, że niedobór pracowników w Niemczech nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników. „Potrzebujemy pracowników w ogóle” – powiedział w wywiadzie dla Rheinische Post.

Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE została uchwalona przez Bundestag 23 czerwca 2023 roku. Dla osób, które chcą przeprowadzić się do Niemiec w celu podjęcia pracy, jest to prawdopodobnie najważniejsza zmiana.

Przeczytaj także

Czynsze w Niemczech podrożały o 50 proc. w ciągu 10 lat

Z najnowszych danych wynika, że czynsze w Niemczech od 2015 roku wzrosły średnio o 50 proc. A czasem wzrost ten jest jeszcze większy.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Patrole obywatelskie działają jak Straż Graniczna. Tylko nielegalnie!

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek interweniuje w sprawie kontroli na granicy Polski z Niemcami. Jak zapowiedział, zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka o wyjaśnienia dotyczące tego, jak działają tzw. patrole obywatelskie.

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport