Próbki z wraku Tu-154M ze Smoleńska wylądowały w UK – eksperci będą szukać trotylu

Do laboratorium Defence Science and Technology Laboratory położonego w Wielkiej Brytanii trafiły próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska. Mają one być badane pod kątem pozostałości materiałów wybuchowych.

"Do laboratorium Dstl w Kent zostały przetransportowane do badań fizykochemicznych ślady zabezpieczone podczas oględzin wraku samolotu w latach 2012-13" – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Dodała, że przewieziono je transportem lądowym.

Długi weekend w cieniu terroru – kolejny zamach jest NIEUNIKNIONY?

Operacja przewiezienia szczątków była utrzymywana w największej tajemnicy. Według informacji, do jakich udało się dotrzeć dziennikarzom TVN24 konwój ruszył z Warszawy do Londynu dwa tygodnie temu. Transport wymagał odpowiednich uzgodnień z policją z Niemiec, krajów Beneluksu i rzecz jasna Wielkiej Brytanii. Dlaczego nie zdecydowano się na drogę lotniczą? Nieoficjalnie mówi się, że bano się wypadku.

Prokuratura badającą sprawę smoleńską ujawniła w kwietniu, że laboratoria zlokalizowane we Włoszech, Hiszpanii i na Wyspach zbadają próbki z ciał ekshumowanych oraz z wraku Tu-154 pod kątem ewentualnej zawartości pozostałości materiałów wybuchowych. Tym samym analizy dokonane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne poddane zostały w wątpliwość. Mają one potrwać nawet od kilku miesięcy, więc nie ma się co spodziewać szybkich efektów.

Wiemy, jakie plany i marzenia miała Magdalena Żuk! Opowiedziała o nich przed kamerą [wideo]

Po raz pierwszy o możliwej obecności trotylu na pokładzie prezydenckiego Tupolewa pisała "Rzeczpospolita" w 2012 roku. Wojskowa Prokuratura Okręgowa odpierała te zarzuty, a w czerwcu 2013 badania potwierdziła brak jakichkolwiek śladów o tym świadczących. Czy teraz będzie inaczej?

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Wybory prezydenckie 2025 już 18 maja – jak i gdzie głosować?

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w już 18 maja 2025 roku. Polacy mieszkający lub przebywający czasowo za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii, będą mieli możliwość oddania głosu w polskich wyborach.

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Wzrost podatku węglowego w Irlandii 2025: Co to oznacza dla Polaków?

Podatek węglowy w Irlandii wzrasta w 2025 roku. Sprawdź, jak zmieni się wysokość rachunków za gaz i paliwo i jak Polacy mogą złagodzić skutki podwyżki.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Przeczytaj także