Przewodnik po szukaniu pracy w Holandii

Szukasz pracy w Holandii? Sprawdź, które branże oferują najlepsze warunki, gdzie szukać ofert i jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną!

Obecnie w Holandii mieszka już prawie 250 000 Polaków. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do którego wyjeżdżamy w celach zarobkowych, a niekiedy też przeprowadzamy się na stałe. Popularność Niderlandów pod tym względem potwierdzają również agencje pracy. To właśnie tym krajem szukający zatrudnienia zainteresowani są dzisiaj najbardziej. Każdego roku zatrudnienie w Holandii z agencji pracy podejmuje kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jakie są najpopularniejsze branże zatrudniające Polaków w Holandii?

Najczęściej pojawiające się oferty pracy dla obcokrajowców to stanowiska, na których nie jest wymagana znajomość języka obcego, a zarobki są stosunkowo wysokie. Nie inaczej jest w przypadku Holandii. Praca dla Polaków skupia się najczęściej wokół zawodów fizycznych, takich jak pracownicy budowlani, pomoc kuchenna czy sprzątaczki. Jednak to nie jedyne możliwości. Bardzo dobre warunki pracy, a zwłaszcza pod względem finansowym można uzyskać jako pielęgniarka. To właśnie na to stanowisko często poszukiwane są osoby m.in. z Polski.

Powyżej wymienione profesje są często wybierane nie tylko z powodu dużego wyboru dostępnych ofert, ale również znacznych różnic pomiędzy poziomem wynagrodzenia w Polsce i w Holandii. Nawet po odliczeniu kosztów zakwaterowania i utrzymania, nadal możliwe jest odłożenie sporej kwoty.

Poza ogłoszeniami o pracę w Holandii w zawodach, w których nie trzeba mieć studiów, dostępne są również oferty dla specjalistów i osób z konkretnymi umiejętnościami. Tak jest np. w przypadku opiekuna osoby starszej. Stanowiska związane natomiast z koniecznością znajomości języka niderlandzkiego, wiedzy specjalistycznej, obowiązujących przepisów czy konkretnych studiów najczęściej zajmują Holendrzy.

Praca sezonowa i tymczasowa w Holandii

Spośród zajęć sezonowych i tymczasowych w Holandii, do których poszukiwani są pracownicy z Polski, można wymienić stanowiska w takich branżach jak:

  • rolnictwo – np. zbiór owoców i warzyw, praca w szklarniach czy praca przy uprawie kwiatów. Ofert pracy w rolnictwie jest stosunkowo najwięcej, jeśli chodzi o zatrudnienie sezonowe w Holandii. Najczęściej są to zbiory jabłek, gruszek, truskawek, borówek, malin, pomidorów, ogórków i kwiatów. Jest to rodzaj pracy fizycznej dość wymagającej, ale też dobrze płatnej,
  • turystyka – to głównie praca w hotelach i pensjonatach, praca w barach, restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych. W tym przypadku wiele ofert pracy związanych jest z obsługą gości, a także przygotowywaniem posiłków lub usługami sprzątającymi,
  • przemysł – produkcja, praca w magazynach, praca w centrach logistycznych. Najczęściej są to oferty pracy w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Jest to zatrudnienie o charakterze dość monotonnym, ale w przeważającej większości bardzo dobrze płatne i zapewniające stabilne zatrudnienie, nie tylko sezonowe,
  • usługi – to przede wszystkim opieka, sprzątanie czy ochrona. Praca w tej branży będzie odpowiednia dla osób, które preferują przebywanie z ludźmi. Zatrudnienie bywa w tym przypadku dość wymagające pod względem fizycznym, a także psychicznym, ale jest dobrze płatne.

Bez problemu można też znaleźć pracę w Holandii jako zbrojarz, kamieniarz, płytkarz, tynkarz, monter rusztowań, murarz, dekarz, malarz czy stolarz.

Wymagania językowe na rynku pracy w Holandii

Kwestie związane ze znajomością języków obcych są ściśle związane ze stanowiskiem, na jakie aplikuje dany kandydat. Im jest ono wyższe i wymaga wyższego wykształcenia, tym również bardziej zaostrzone będą kryteria związane ze znajomością języka. Najczęściej w przypadku pracy sezonowej w Holandii wymagana jest znajomość języka angielskiego lub holenderskiego na poziomie podstawowym.

W przypadku poszukiwania pracy poprzez agencję pośrednictwa czy też na własną rękę bezpośrednio z ogłoszenia pracodawcy w ofercie znajduje się opis wymagań. Dotyczy to również aspektów językowych. Osoby, które nie znają żadnego języka obcego, nie są z góry skreślone w danym postępowaniu rekrutacyjnym. W wielu ofertach znajdziemy zapis, że nie ma konieczności władania językiem obcym.

Często też istnieje możliwość skorzystania z przystępnych ofert kursów językowych specjalnie opracowanych pod kątem pracy tymczasowej w Holandii, także dla konkretnych branż. Wybór takiej formy doskonalenia umiejętności może otworzyć drzwi do wielu interesujących i dobrze płatnych zajęć.

Gdzie szukać ofert pracy w Holandii?

Oferty pracy w Holandii można znaleźć nie tylko na holenderskich stronach z ogłoszeniami. W pierwszej kolejności warto skorzystać z posiadanych kontaktów i znajomości. Jeżeli Twoja rodzina lub znajomi mieszkają i już pracują w Holandii, mogą wiedzieć o wolnych stanowiskach pracy. Niekiedy udaje się znaleźć zatrudnienie nawet w tym samym miejscu. Wówczas o wiele łatwiej jest wdrożyć się w funkcjonowanie firmy, jak i całą organizację życia w Holandii. Zawsze jest obok ktoś, kto już wszystko wie i może nam pomóc.

Innym sposobem jest samodzielne przejrzenie polskich portali ogłoszeniowych, na których często można natknąć się na oferty dobrze płatnej pracy w Holandii. Dużo cennych informacji na temat pracy w Holandii, jak i propozycji zatrudnienia w tym kraju znajdziemy także na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy LinkedIn. Funkcjonuje tam wiele grup, na których wymieniają informacje o możliwości zatrudnienia zarówno przedstawiciele różnych biur, jak i pracodawcy.

Agencje pracy w Holandii

Bardzo dobrym sposobem na znalezienie pracy w Holandii i zawarcie umowy zgodnie z prawem i na bezpiecznych zasadach jest również skorzystanie z usług agencji pracy. Takie podmioty funkcjonują zarówno w Holandii, jak i w Polsce. W tym przypadku jednak koniecznie trzeba sprawdzić, czy dana agencja działa legalnie i jest godna zaufania. Wiarygodność polskich agencji można sprawdzić w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ. Co do holenderskich agencji pracy, sprawdzimy je w ABU lub NBBU. Rzetelność danej firmy sprawdzimy natomiast na stronie internetowej SNA (Stichting Normering Arbeid).

Kolejny sposób na znalezienie pracy w Holandii to strona zrzeszająca publiczne służby zatrudnienia oraz inne podmioty na rynku pracy EURES. Organizacja ta pomaga znaleźć pracę na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje również Holandię.

Poszukując pracy w Holandii, warto też zostawić swoje CV na stronie www.werk.nl. To witryna należąca do UWV i wspierająca poszukujących zatrudnienia oraz tych, którzy chcą utrzymać ciągłość zatrudnienia. Pozostawienie na stronie swojego CV jest jednoznaczne z rejestracją jako osoba zainteresowana pracą w Holandii.

Niektóre osoby mają też swoje upatrzone branże, a także konkretne firmy, w których chciałyby podjąć zatrudnienie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z nimi samodzielnie i zgłosić chęć podjęcia pracy wraz z przesłaniem CV. Możliwe, że w okresie rekrutacyjnym otrzymamy pozytywną odpowiedź lub akurat odezwiemy się w czasie, gdy poszukiwani są pracownicy.

Porady dotyczące pisania CV w Holandii

Znalezienie interesującej oferty pracy w Holandii nie wystarczy, aby uzyskać kontrakt i zatrudnienie. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie przygotowanie CV i właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. CV, które będzie mile widziane w Holandii, powinno zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4. Ważne jest, aby napisać je w sposób zwięzły i profesjonalny. Zdjęcie w takim dokumencie nie jest obowiązkowe, ale zawsze mile widziane. Warto też pamiętać, że CV wysyłane drogą elektroniczną powinno być zapisane w formacie PDF. Pozwoli to zachować oryginalny układ zapisu bez zmiany położenia istotnych informacji.

CV, czyli życiorys jest najważniejszą rzeczą, na którą będzie patrzył pracodawca podczas zastanawiania się, czy przyjąć nas do pracy. Jeżeli w ogłoszeniu nie były podane konkretne preferencje językowe, warto napisać CV w języku angielskim. W takim dokumencie należy umieścić przede wszystkim:

  • dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania i e-mail, numer telefonu, obywatelstwo, datę i kraj urodzenia. Jeżeli posiadamy swój profil w LinkedIn, również warto go dodać,
  • profil osoby – opis siebie, możliwości czy priorytety w pracy opisane w kilku zdaniach,
  • doświadczenie zawodowe – lista dotychczasowego zatrudnienia, odbytych staży i praktyk. Ostatnie miejsce pracy powinno być wypisane jako pierwsze, a następnie kolejne – wcześniejsze, aż do swojej pierwszej pracy. Warto wyszczególnić nazwę zajmowanego stanowiska, dane firmy oraz jej adres, a także okres zatrudnienia. Dobrze będzie też krótko opisać swoje obowiązki i zakres odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach, zdobyte doświadczenie i umiejętności. Szczególnie korzystnie mogą być rozpatrywane przez potencjalnego pracodawcę miejsca pracy za granicą,
  • wykształcenie i kursy – jest to miejsce na podanie ukończonych studiów, szkół, kursów, a także treningów zawodowych. W tym przypadku również obowiązuje odwrócona chronologia tak, jak przy doświadczeniu zawodowym,
  • zajęcia dodatkowe – to czynności i zajęcia wykonywane poza pracą, takie jak wolontariat, prowadzenie organizacji czy trenowanie drużyny. To szczególnie ważne, jeżeli umiejętności nabywane podczas takich zajęć mogą przydać się w firmie, do której aplikujemy,
  • kompetencje i umiejętności – w tym miejscu wymieniamy wszystkie nasze mocne strony takie jak np. znajomość obsługi różnych maszyn czy programów komputerowych, a także znajomość języków obcych i pozytywne cechy charakteru. Umiejętności miękkie są doceniane coraz bardziej na rynku pracy, dlatego warto się do tego zadania dobrze przygotować,
  • hobby i zainteresowania – jest to element nieobowiązkowy, ale można go dodać, aby potencjalny pracodawca uzyskał pełniejszy obraz danego kandydata.

Trzeba pamiętać o podawaniu w CV prawdziwych informacji. W Holandii działają instytucje weryfikujące dane zawarte w życiorysach. Są to m.in. takie podmioty jak IDW, Nuffic czy SBB.

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej w Holandii

Poza CV warto też dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w Holandii. Pracodawcy będzie zależało, żeby dowiedzieć się przede wszystkim trzech rzeczy:

  • dlaczego kandydat chce podjąć pracę w tej firmie,
  • dlaczego kandydat chce pracować na tym stanowisku,
  • dlaczego to właśnie ten kandydat powinien być zatrudniony.

Aby na rozmowie kwalifikacyjnej w Holandii wypaść jak najlepiej, dobrym działaniem będzie zdobycie wiedzy na temat tego, z kim będzie się ona odbywała. Informacje te uzyskamy często w recepcji. Warto również sprawdzić profil danej osoby na portalu LinkedIn czy na stronie firmy. Trzeba także pamiętać o odpowiednim ubiorze, a dyplomy, certyfikaty czy swoje CV włożyć do estetycznej teczki. Dobrze jest również przygotować sobie ewentualne pytania do pracodawcy, które będziemy mogli zadać w trakcie rozmowy w razie wątpliwości czy niejasności.

Odpowiednio napisane CV i właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej często przesądza o pozytywnej decyzji o zatrudnieniu pracownika. Dlatego skrupulatne przygotowanie takiego dokumentu i zadbanie o pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Jednocześnie nie należy się zrażać ewentualnymi niepowodzeniami. Holenderski rynek pracy jest otwarty na pracowników z Polski i z pewnością uda się w niedługim czasie podjąć zatrudnienie na satysfakcjonujących warunkach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport