Ranking: Najlepsze (i najgorsze) lotniska w UK. Skąd warto, a skąd lepiej nie latać w 2022 roku?

Fot. Getty

Myślisz o podróży zagranicznej w te wakacje? Sprawdź koniecznie najnowszy ranking i dowiedz się, które brytyjskie lotniska uznano za najlepsze, a które za najgorsze dla podróżnych. Co ciekawe, Manchester wcale nie wylądował na samym końcu stawki…

- Advertisement -

W ostatnim czasie lotniska w Wielkiej Brytanii przeżywają nadal ciężkie chwile – mimo, że ograniczenia pandemiczne zniknęły. Teraz, w związku ze znaczącym wzrostem liczby podróżnych, pojawiły się jednak nowe problemy, z którymi wiele lotnisk sobie nie radzi – z powodu zbyt małej liczby personelu zarówno w portach, jak i w poszczególnych liniach lotniczych.

 

Podróżni od miesięcy donoszą lotach odwoływanych na ostatnią chwilę, problemach z kontrolą bezpieczeństwa i kontrolą paszportową oraz związanych z tym gigantycznych kolejkach, ciągnących się czasem nawet na zewnątrz terminali… To wszystko może nieco zniechęcić do podróży samolotem, jednak latanie to wciąż często najszybszy i najprostszy sposób wyjazdu zagranicznego z UK – szczególnie, gdy wybieramy się dalej niż do sąsiednich krajów, takich jak Francja czy Irlandia.

W związku z dużym stresem, jaki mogą teraz przeżywać osoby podróżujące samolotami z Wysp, magazyn Daily Telegraph opracował niedawno ranking najlepszych (i najgorszych) portów lotniczych w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. W zestawieniu wzięto pod uwagę 16 najbardziej ruchliwych brytyjskich lotnisk i oceniono je pod kątem wielu czynników – od prawdopodobieństwa odwołanych i opóźnionych lotów, przez koszty dojazdu do lotniska i dostęp do Wi-Fi, aż po infrastrukturę hotelarską oraz architekturę.

Najlepsze lotniska w Wielkiej Brytanii

Na pierwszym miejscu zestawienia najlepszych lotnisk w Wielkiej Brytanii pojawiło się lotnisko London City. Choć jest to port obsługujący znacznie mniej tras niż na przykład Heathrow czy Manchester, to z tymi dużymi lotniskami wygrywa pod wieloma względami. Przede wszystkim, aż 90 proc. samolotów ląduje tu punktualnie. Dodatkowo, na tym lotnisku z łatwością znajdziemy gniazdka z prądem, pozwalające podładować telefon, laptop czy tablet.

Drugie miejsce zajęło lotnisko London Gatwick, które okazuje się mieć bardzo szeroką ofertę lotów w różne strony świata. Dodatkowo, wokół tego lotniska znajduje się spora liczba hoteli. Na trzecim miejscu ex aequo pojawiły się lotniska London Heathrow i Newcastle. Heathrow doceniono przede wszystkim za piękną architekturę, natomiast Newcastle okazuje się mieć bardzo tanie połączenia między lotniskiem a centrum miasta.

Wśród rozpatrywanych najbardziej ruchliwych brytyjskich lotnisk, na samym końcu zestawienia pojawiły się lotniska Bristol i Leeds Bradford, które ex aequo zajęły ostatnie miejsce. W Bristolu jako największy minus podano wysokie koszty dojazdu do lotniska (sięgające przeciętnie 7 funtów), natomiast w Leeds Bradford problemem okazała się duża liczba odwołanych lotów – w zeszłym roku dotyczyło to aż 2 proc. wszystkich połączeń.

Cały przygotowany przez Daily Telegraph ranking najlepszych (i najgorszych) lotnisk w Wielkiej Brytanii wygląda następująco:

  1. London City
  2. Gatwick
  3. London Heathrow / Newcastle
  4. East Midlands
  5. London Luton
  6. Birmingham
  7. Liverpool
  8. Edinburgh
  9. Aberdeen
  10. Manchester
  11. London Stansted
  12. Glasgow
  13. Belfast International
  14. Bristol / Leeds Bradford.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie