Raport: Skany mózgu pokazują, że wykluczenie społeczne jest źródłem radykalizacji młodych muzułmanów

Naukowcy z University College London postanowili sprawdzić, czy przyczyny radykalizacji młodych muzułmanów są w jakiś sposób związane z pracą mózgu. Przebadali grupę 535 muzułmanów, młodych mężczyzn z Barcelony i okolic. Wzięli pod uwagę pochodzenie i status społeczny mężczyzn oraz poddali ich wstępnemu badaniu psychologicznemu. Następnie przeprowadzili eksperyment, podczas którego użyli nowoczesnych metod skanowania aktywności mózgu.

Eksperyment polegał na tym, że każda z osób badanych grała w grę na komputerze online razem z trzema innymi specjalnie podstawionymi osobami. Gracze mieli odbijać między sobą wirtualną piłeczkę. Zadaniem podstawionych graczy było, by w pewnym momencie przestać podawać piłeczkę do muzułmanina i grać już tylko między sobą bez niego.

- Advertisement -

Bezpośrednio przed i po grze komputerowej, badani muzułmanie byli proszeni o opinię, dotyczącą szeregu ważnych spraw, m.in. wprowadzenia nauczania islamskiego w szkołach czy braku ograniczeń w budowie meczetów.

Przed grą, osoby badane nie uważały tych kwestii za święte, nienaruszalne czy niepodlegające dyskusji. Natomiast po grze ich opinie stanowczo się zradykalizowały i poruszone sprawy były już dla nich niepodlegające dyskusji, nienaruszalne, a nawet święte.

 

Wyniki badania pokazały, że niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego osób badanych, dominującym czynnikiem napędzającym radykalizację ich opinii i postaw okazało się wykluczenie społeczne, jakiego doświadczyli podczas gry komputerowej.

Jak język polski brzmi dla obcokrajowców? Zobacz, co mówią o naszym rodzimym języku

Interpretację taką potwierdziły również wyniki skanowania aktywności mózgu badanych. Skany pokazują istotne neurologiczne zmiany, które zaszły na skutek wykluczenia badanych ze wspólnej gry piłeczką, a które torowały drogę bardziej agresywnym postawom i zachowaniom.

Kto kwalifikuje się do pobierania zasiłku Personal Independence Payment (PIP)?

O ile radykalizacja jest zjawiskiem bardzo złożonym, badania pozwalają stwierdzić, że czynnikiem niosącym najwyższe ryzyko radykalizacji wśród młodych muzułmanów jest brak poczucia bycia potrzebnym i wartościowym członkiem grupy (np. rówieśników lub osób pracujących w jednej firmie), czyli wykluczenie społeczne.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie