Religijność w UK – w co (jeszcze!) wierzą Brytyjczycy?

Jak wynik z badań przeprowadzonych przez Policy Institute na King's College w Londynie społeczeństwo brytyjskie stało się jednym z najbardziej wątpiących w istnienie Boga. Obecnie już mniej niż połowa mieszkańców Wyspy deklaruje, iż wierzy w „siłę wyższą".

Takie wnioski płyną z badań w ramach World Values Study, które są prowadzone regularnie od ponad 40 lat i są jednym z największych akademickich badań społecznych na świecie. Jak się okazuje, religijność pojmowana jako przekonanie o tym, że Bóg istnieje, staje się coraz słabsza u Brytyjczyków. Jeszcze w 1981 roku aż 75 proc. mieszkańców Zjednoczonego Królestwa deklarowało, iż wierzy w siłę wyższą, a teraz odsetek ten spadł do 49 proc. w 2022 roku. Wiara w niebo wśród Brytyjczyków również spadła, z 57% w 1981 r. do 41% w zeszłym roku. Ale wiara w piekło i życie po śmierci pozostała w dużej mierze stała, wynosi odpowiednio 26% i 46%.

Badanie religijności w Wielkiej Brytanii

Co ciekawe, przyjęło się sądzić, że to osoby młodsze są mniej religijne, a starsze — bardziej. Nic bardziej mylnego! Badania obaliły ten mit, ponieważ okazało się, że to przedstawiciele pokolenia Z i millenialsi mocniej obawiają się ognia piekielnego, niż ich ojcowie i dziadkowie z generacji X i „baby boomersi". 32% osób w wieku poniżej 40 lat stwierdziło, że wierzy w piekło, w porównaniu z 18% osób w wieku od 59 do 77 lat. Wiara w życie po śmierci wynosiła 51-53% w przypadku młodszych pokoleń, w porównaniu z 35-39% dla osób starszych.

– Nasze kulturowe przywiązanie do zorganizowanej religii nadal maleje w Wielkiej Brytanii, ale nasze przekonanie, że istnieje coś poza tym życiem, jest silne, także wśród najmłodszych pokoleń – komentował Bobby Duffy, dyrektor Policy Institute. – Podczas gdy najmłodsze pokolenia nadal mają mniejsze przywiązanie do formalnej religii, wiele z nich ma podobną lub nawet większą potrzebę wiary, że istnieje coś więcej – dodawał.

Obecnie już mniej niż połowa mieszkańców Wyspy deklaruje, iż wierzy w „siłę wyższą”

Brytyjczycy należą do najmniej religijnych spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu, a na czele tabeli obejmującej 24 badane kraje plasują się Nigeria, Indonezja, Filipiny, Iran, Grecja i… Polska. W Wielkiej Brytanii jedna trzecia stwierdziła, że jest „osobą religijną”, 46% stwierdziło, że nie jest religijna, a 21% stwierdziło, że są ateistami – w porównaniu z 4% w 1981 r.

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej tolerancyjnych spośród badanych krajów, a aż 82% społeczeństwa twierdzi, że ufa osobom wyznającym inną religię. Tylko Szwecja uzyskała wyższy wynik w zakresie tolerancji religijnej.

Kolejnym nieoczekiwanym odkryciem jest wzrost zaufania do instytucji religijnych. W latach 1981-2018 zaufanie Brytyjczyków do kościołów i organizacji religijnych spadło z 49% do 31%, ale do 2022 roku ponownie wzrosło do 42%.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Książę Harry wraca do łask? Na czas koronacji Karola III londyńczycy zrobili ważny ukłon w jego stronę

Mieszkańcy UK chcą, by 4-dniowy tydzień pracy stał się normą do 2030 roku. Czy jest to realne?

Teksty tygodnia

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Zmarł papież Franciszek. Zerwał z tradycją w sprawie pochówku

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. W sprawie swojego pochówku wydał nietypową decyzję zrywając ze 120-letnią tradycją.

Przeczytaj także