Różne zasady paszportowe w Ryanair, easyJet i Jet2 w roku 2024

Poniżej przedstawiamy pełną listę wytycznych dotyczących kontroli paszportowych w takich liniach jak Ryanair, easyJet i Jet2.

Wiele osób planuje już wyjazdy na tegoroczne wakacje. Aby jednak uniknąć stresu w podróży, warto zapoznać się z zasadami paszportowymi w głównych liniach lotniczych.

- Advertisement -

Zasady paszportowe w liniach lotniczych

Jeszcze przed udaniem się na lotnisko powinniśmy upewnić się, czy mamy ze sobą wszystko, co niezbędne, aby uniknąć chaotycznej odprawy. Oprócz znajomości zasad dotyczących bagażu podręcznego obowiązujących w liniach lotniczych, warto znać także wytyczne dotyczące dokumentów podróżnych.

Jest to kluczowe, gdyż pasażerowie, którzy mają problemy z paszportem lub innym dokumentem tożsamości, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Zasady te różnią się w zależności od linii lotniczych.

Poniżej przedstawiamy zasady konkretnych linii lotniczych dotyczące formy dowodu tożsamości. Warto sprawdzić także zasady dotyczące bagażu podręcznego.

Zasady dotyczące paszportów w Jet2

W przypadku lotów międzynarodowych liniami Jet2 pasażerowie muszą okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Natomiast przy lotach krajowych podróżni w wieku 16 lat lub starsi muszą przedstawić ważny dokument tożsamości ze zdjęciem.

Dzieci poniżej 16. roku życia mogą podróżować bez dokumentu tożsamości ze zdjęciem, pod warunkiem, że podróżują z osobą dorosłą posiadającą ważny dowód tożsamości, która może potwierdzić także tożsamość dziecka.

Ponieważ Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej, warto pamiętać, że kraje UE wymagają obecnie, aby brytyjskie paszporty były „młodsze” niż dziesięć lat i aby nadal były ważne przez co najmniej trzy miesiące w chwili planowanego opuszczenia kraju.

Zasady paszportowe w Ryanairze

Przy podróży zagranicznej w Ryanairze linie akceptują ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, czyli:

– paszport

– w przypadku podróży poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) paszport musi być ważny przez okres planowanego pobytu

– wszyscy posiadacze paszportów spoza UE podróżujący do kraju członkowskiego UE muszą upewnić się, że ich paszport jest ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty opuszczenia kraju.

Zasady w easyJet

Podczas lotów krajowych i międzynarodowych liniami easyjet należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Wszyscy klienci linii podróżujący lotami międzynarodowymi muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport wydany w UE/EOG/Szwajcarii oraz, jeśli jest to wymagane, ważną wizę.

Paszport musi być w dobrym stanie i podpisany. Niektóre kraje wymagają, aby paszporty były ważne przez minimalny okres trzech lub sześciu miesięcy.

Przed podróżą powinniśmy sprawdzić datę ważności i datę wydania paszportu. Jeśli jesteśmy posiadaczami brytyjskiego paszportu i podróżujemy do krajów UE (z wyjątkiem Irlandii) lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Andory, Monako, San Marino, Watykanu lub Szwajcarii, nasz paszport musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące od dnia, w którym planujemy wyjazd z UE lub krajów powyższych.

Teksty tygodnia

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Przeczytaj także