Rynek pracy w Dubaju daje ogromne możliwości rozwoju i… ogromne zarobki

Z Maggie Ankowską – General Manager agencji rekrutacyjnej EuroHunters rozmawia Ilona Korzeniowska.

EuroHunters Recruitment Agency zajmuje się rekrutacją pracowników z Europy do pracy w Dubaju. Oferta brzmi egzotycznie i kusząco zarazem, dlaczego właśnie w tym rejonie Polacy mogą liczyć na dobrą pracę?

- Advertisement -

Do hotelu w Dubaju przyszedł facet z walizką i ściszonym głosem mówi do kierownika: „Chciałbym przechować w hotelowym sejfie moje oszczędności. W walizce jest 100 tys. Dolarów”. Kierownik z uśmiechem odpowiada: „Proszę nie szeptać, bieda to żaden wstyd”.

Dowcip ten bardzo akuratnie odzwierciedla dubajską rzeczywistość. Do niedawna nieznane przeciętnemu śmiertelnikowi miasto w środku pustyni, dziś jest jednym z największych, ciągle rozwijających się mocarstw finansowych. Piękno, przepych i wyśmienita pogoda przyciągają coraz więcej turystów, a co za tym idzie – tworzy się coraz więcej miejsc pracy. Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce szczególnie atrakcyjne dla specjalistów w swoich dziedzinach – lekarzy, inżynierów, architektów, informatyków, kadry kierowniczej. Wraz ze wzrostem liczby pięciogwiazdkowych hoteli, które zaczęły wyrastać tam jak grzyby po deszczu, z uwagi na prestiż zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników z Europy w branży gastronomiczno-turystycznej. Możliwości w tym zupełnie nowym, wciąż budującym się mieście z nadmiarem gotówki są ogromne, a bardzo wysokie zarobki przy zerowej stawce podatkowej są tylko dodatkową zachętą.

Rynek pracy w Dubaju na pewno różni się od tego w Europie. Co może zaskoczyć kandydata, który do tej pory pracował w Wielkiej Brytanii lub w Polsce?

Przede wszystkim to, że znaleźć tam pracę wcale nie jest łatwo. Nie wystarczy pochodzić od miejsca do miejsca zostawiając swoje CV, tak jak zwykliśmy to robić choćby w Londynie, licząc, że może ktoś zadzwoni. Ze względu na skomplikowany system wizowy i wymagania pracodawców, proces rekrutacyjny jest dość skomplikowany, stąd też trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. Warto skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej, która jest przecież darmowa, a bardzo ten proces ułatwia.

Pracując w Dubaju na pewno nie można oczekiwać w pracy „bliskowschodniej” kultury, która kojarzy się często ze słabą organizacją, rozciągniętymi procesami i specyficznym stylem zarządzania. Przy projektach w ZEA najczęściej współpracują duże zespoły międzynarodowe. Trzeba pamiętać, że 80% mieszkańców Dubaju stanowią przyjezdni, a tylko 20% to rodowici mieszkańcy Emiratów. Jest bardziej prawdopodobne, że naszym szefem zostanie Kanadyjczyk czy Szwajcar, niż obywatel ZEA.

W jakich zawodach najczęściej można znaleźć pracę w Dubaju? Kto ma największe szanse?

Od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku w Dubaju odbędzie się EXPO, czyli cykliczna wystawa prezentująca osiągnięcia oraz dorobek naukowy, techniczny i kulturalny państw z całego świata. Spodziewa się nawet 25 mln odwiedzających podczas tej imprezy. Stworzy to mnóstwo miejsc pracy w każdej branży. My jako agencja pragniemy umożliwić naszym rodakom bycie częścią tego globalnego wydarzenia. Arabskie Expo odbędzie się pod hasłem: “Łącząc umysły, tworząc przyszłość”. I my się pod nim podpisujemy.

Jak kształtują się zarobki w Dubaju w stosunku do średnich zarobków np. w Wielkiej Brytanii? Porównajmy.

Średnia pensja w ZEA wynosi około 17 tys. dirhamów, czyli około 4 tys. euro. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy administracji rządowej (ponad 9 tys. euro miesięcznie), menadżerowie (ponad 7 tys. euro), lekarze (nawet do 50 tys.) specjaliści z branży nieruchomości, prawa, telekomunikacji i sektora naftowego. Zarobki kelnerów, barmanów, hostess to między 2-4 tys. euro. Dzięki darmowemu zakwaterowaniu i niskim kosztom życia można zaoszczędzić 80-90 procent swoich dochodów!

Na jaką pomoc agencji EuroHunters mogą liczyć kandydaci, którzy zdecydują się na pracę w Dubaju i będą chcieli zasymilować się z nowym nieznanym dotąd środowiskiem pracy?

Kandydaci, którzy zdecydują się na współpracę z EuroHunters mogą liczyć na pełną opiekę podczas całego okresu trwania kontraktu – od rezerwacji biletu lotniczego po asystowanie w negocjowaniu warunków kontraktu z pracodawcą. Ważną rzeczą jest to, że współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i wiarygodnymi pracodawcami. Wszelkie informacje można znaleźć na naszej stronie www.eurohunters.com.

Teksty tygodnia

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Nowy hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych! Londyn nie dla turystów!

Kolejny hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych staje się symbolem nieudolności rządu i kryzysu, jaki toczy Wielką Brytanię. 

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Przeczytaj także