Settled status: Brak pracy nie oznacza, że nie mamy prawa do pozostania w UK po Brexicie

Fot. Getty

Wielu imigrantów z UE, którzy od lat nie pracowali na Wyspach obawia się, czy będzie mogło uregulować swój status w UK po Brexicie. Poniżej zaprezentujemy wam hipotetyczną sytuację, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące settled status lub pre-settled status. 

Załóżmy zatem, że mamy do czynienia z 40-letnią Polką, która na Wyspy przyjechała w 2005 r. – już po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Kobieta przepracowała w UK parę lat (na co ma dowody w postaci zachowanych payslipów i numeru ubezpieczenia National Insurance Number), a następnie wyszła za mąż za Brytyjczyka, z którym doczekała się dwójki dzieci. Po urodzeniu pierwszego dziecka w 2010 r. (następne przyszło na świat w 2012 r.) Polka zdecydowała, że całkowicie zrezygnuje z pracy i poświęci się prowadzeniu domu oraz wychowywaniu dzieci. Na powrót do pracy kobieta zdecydowała się dopiero w 2019 r. 

Jednocześnie, po wyjściu za mąż za obywatela brytyjskiego, Polka zamieszkała w posiadanym przez niego domu. Z wygody, zapominalstwa albo zwykłego niedbalstwa, małżonkowie nie zmienili danych na domowych rachunkach, a kobieta przez całe lata, gdy opiekowała się dziećmi, wybierała też pieniądze z rachunku bankowego męża. Swoje własne konto bankowe Polka reaktywowała dopiero w 2019 r., gdy powróciła do pracy. I tu pojawia się wreszcie nasze pytanie – czy Polka, której trudno jest udowodnić swój ciągły i wieloletni pobyt w UK, ma szansę otrzymać settled status?

Home Office każdą sprawę rozpatruje indywidualnie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sytuacja, w jakiej znalazła się Polka, nie jest do pozazdroszczenia, ponieważ nie może ona okazać Home Office ani dowodu w postaci payslipów z 5 ostatnich lat, ani żadnych rachunków wystawionych na jej imię i nazwisko, ani nawet nie jest w stanie udowodnić, że mieszka w UK, ponieważ regularnie pobiera pieniądze z brytyjskiego konta bankowego.

>> Pobierz praktyczny poradnik JAK APLIKOWAĆ O STATUS OSIEDLONEGO za darmo <<

ALE – Home Office uspokaja, że urzędnicy akceptują często zupełnie alternatywne dowody świadczące o wieloletnim i ciągłym pobycie na Wyspach. Takim dowodem może być chociażby zaświadczenie od dyrektora szkoły, do której uczęszczają dzieci imigrantów, że rodzic regularnie z placówki je odbiera i/lub regularnie bierze udział w okresowych spotkaniach rodziców z wychowawcą. Nawet taki zwykły list od dyrektora szkoły, wraz z aktami urodzeń dzieci, powinien wystarczyć do tego, by dowieść, że ma się prawo do pełnego uregulowania swojego statusu w UK.  

 

 

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie