Settled status: Jak długo można przebywać poza UK, nie tracąc statusu osoby osiedlonej?

Fot. Getty

Posiadasz settled lub pre-settled status, ale od wielu miesięcy nie mieszkasz już w UK? Zastanawiasz się czy Twój status jest jeszcze ważny? Po jakim czasie nieobecności w Wielkiej Brytanii settled status wygasa? Na jak długo można wyjechać z UK, nie tracąc statusu osoby osiedlonej? Przedstawiamy oficjalne informacje.

Gdy zbliżał się Brexit, wielu Polaków mieszkających w UK zdecydowało się aplikować o settled status. Sporo z tych osób aplikowało dlatego, że swoją przyszłość wiązało z życiem na Wyspach, natomiast część wcale nie miała jeszcze sprecyzowanych planów życiowych i status osoby osiedlonej wyrobiła „na wszelki wypadek”.

Niektórzy posiadacze settled status wyjechali potem z UK, ale po pewnym czasie zapragnęli jednak wrócić na Wyspy. W takich sytuacjach naturalnie pojawia się w głowie pytanie: czy z powodu długiego pobytu poza UK settled status tych osób wygasł? Poszukiwanie odpowiedzi na własną rękę, w gąszczu internetowych informacji, często bywa żmudne i frustrujące, dlatego w tym artykule zamieszczamy odpowiedź, jaka znajduje się na brytyjskich stronach rządowych gov.uk.

Termin ważności settled status w przypadku nieobecności w UK

Temat „terminu ważności” settled status w przypadku przedłużającej się nieobecności w UK pojawił się niedawno na jednej z grup na Facebooku, zrzeszającej Polaków z Wielkiej Brytanii. Dyskusję rozpoczął post osoby, która podzieliła się z grupowiczami swoją rozterką związaną z wcześniejszą wyprowadzką i aktualnymi planami powrotu na Wyspy:

„Cześć wszystkim. Może ktoś wie i przerabiał. Szukam odpowiedzi na następujące pytanie. Jeśli ma się status osiedleńca to czy można wrócić po 2,5 roku do UK od tak? W necie pisze, że trzeba po dwóch latach starać się o returning resident visa, ale jak oni to zweryfikują?”

Jak długo można przebywać poza UK, żeby nie stracić settled status?

W kwestii pobytu poza UK w przypadku posiadania settled status, brytyjskie strony rządowe dają dość jasną odpowiedź. Czytamy na nich bowiem:

„Jeśli posiadasz settled status, możesz spędzić do 5 lat z rzędu poza Zjednoczonym Królestwem, Wyspami Normandzkimi lub Wyspą Man bez utraty statusu.

Jeśli posiadasz pre-settled status, możesz spędzić do 2 lat z rzędu poza Zjednoczonym Królestwem, Wyspami Normandzkimi lub Wyspą Man bez utraty statusu. Jeśli chcesz zakwalifikować się do statusu osoby osiedlonej, będziesz musiał zachować nieprzerwane miejsce zamieszkania.

Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu poza Zjednoczonym Królestwem, Wyspami Normandzkimi lub Wyspą Man utracisz settled status lub pre-settled status. W takim przypadku standardowo będziesz musiał ubiegać się o wizę, aby mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

Możesz ponownie złożyć wniosek do programu EU Settlement Scheme tylko wtedy, gdy kwalifikujesz się jako członek rodziny kogoś z UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu”.

Po przekroczeniu tego czasu, setlled status ulega wygaśnięciu i osoba jest traktowana jak każdy inny obywatel UE – musi starać się o wizę.

W jaki sposób przebiega weryfikacja okresu spędzonego poza Wielką Brytanią?

W jaki sposób jest ustalane czy osoba była poza UK i ile czasu spędziła poza granicami kraju  – tego do końca nie wiadomo. Ważne jest jednak, że z zapisów na stronie rządowej można wywnioskować, że chodzi tu o fizyczny pobyt na terenie Wielkiej Brytanii, a nie na przykład jedynie o opłacanie odpowiednich składek. Ponieważ obecnie podczas wjazdu na teren UK wymagane jest legitymowanie się tym samym dokumentem tożsamości, który podało się podczas aplikacji o settled status, można założyć, że każde przekroczenie granicy jest odnotowywane i na tej podstawie urzędy zbierają informację o okresach spędzonych poza UK. Bardzo ważne jest, aby w razie zgubienia lub wygaśnięcia ważności dokumentu połączonego z naszym settled status, zgłosić nowy dokument do urzędu. 

Kiedy wygasa settled status?

O ile można powiedzieć, że status osoby osiedlonej w UK ma określony termin ważności w przypadku nieobecności w Zjednoczonym Królestwie, o tyle generalnie settled status jest przyznawany na czas nieograniczony – jeśli tylko przebywa się w UK i nie przekracza 5-letniego okresu nieobecności. Natomiast pre-settled status przyznawany jest na 5 lat – aby zmienić status na pełny, trzeba spełnić określone kryteria, wskazane na stronach gov.uk.

Ponadto, warto pamiętać, że settled i pre-settled status dają nam przede wszystkim następujące prawa w UK:

  • prawo do pracy w Wielkiej Brytanii bez wizy pracowniczej
  • prawo do darmowej opieki medycznej w ramach NHS
  • prawo do edukacji w Wielkiej Brytanii
  • prawo do uzyskania dostęp do środków publicznych, takich jak zasiłki i emerytury, jeśli spełnia się określone kryteria uprawniające do nich
  • prawo podróżowania do i z Wielkiej Brytanii.
  •  

Zajrzyj także na naszą stronę główną polishexpress.co.uk  będzie nam miło!

Artykuły polecane przez Polish Express:

Teksty tygodnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie