Stan wyjątkowy na Węgrzech. Imigranci strajkują, chcą jechać do Niemiec

Węgierski rząd ogłosił stan wyjątkowy na południu kraju – tam, gdzie przy zamkniętej w poniedziałek granicy koczują jeszcze tysiące uchodźców. Na nogi postawiona została armia, nowo wzniesione płoty graniczne patrolują setki policjantów.

Uchodźcy na zamknięcie granic i wprowadzenie kar za ich nielegalne przekroczenie odpowiedzieli strajkiem. Głodowym. Nie wszyscy jednak obrali tak spokojną formę protestu. Imigranci strajkują też inaczej: część mężczyzn próbowała przewrócić zapory na granicy, za co też Węgrzy przewidzieli kary. Najgorzej jest w rejonie Csongradu, gdzie w drodze do Niemiec utknęło najwięcej osób.

Węgrzy wszystkie wnioski o azyl rozpatrują na miejscu, w strefie przygranicznej, poszerzonej do 60 metrów. Z miejsca odrzucane są podania osób, które nie mają dowodu, że wcześniej podobny wniosek złożyły w Serbii bądź Macedonii, czyli krajach, na których terytorium byli poprzednio. Z Węgier wydaleni mają być też ci, którzy wniosku o azyl złożyć w ogóle nie chcą. To jednak nie koniec kryzysu.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział niedawno, że jego kraj spodziewa się do końca roku nawet 400-500 tysięcy  uchodźców. Europejska agencja ochrony granic Frontex poinformowała dziś, że w tym roku zewnętrzne granice UE przekroczyło już ponad 500 tys. imigrantów. W samym sierpniu było to 156 tys. osób. (kt)

Teksty tygodnia

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Przeczytaj także