Strajk na lotnisku Heathrow odwołany — wypracowano porozumienie z pracownikami kontroli bezpieczeństwa

Pracownicy ochrony londyńskiego lotniska Heathrow odwołali zaplanowany wcześniej strajk, który miał trwać przez 31 dni w najbardziej „gorącym” w branży lotniczej okresie wakacyjnym.

Decyzja w tej sprawie została podjęta w dniu wczorajszym, w piątek 23 czerwca 2023 roku. Według pierwotnych założeń do akcji protestacyjnej miało przystąpić około 2000 pracowników kontroli bezpieczeństwa pracujących przy 3 i 5 terminalu na Heathrow. Ich strajk miał trwać 31 dni, ale być rozłożonym na pojedyncze dni, głównie w weekendy, w czerwcu, lipcu i sierpniu. Początkowo wycofano się z odejścia od pracy 24 i 25 czerwca, a następnie pracownicy zrzeszeni w związku Unite zdecydowali się na całkowite odstąpienie od strajku. Zgodzono się na przyjęcie podwyżki płac od 15,5% do 17,5%. Dodajmy, że na mocy porozumienia poprawiono również jakość świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego oraz inne kwestie związane z zatrudnieniem na Heathrow.

Udało się wypracować porozumienie

„Z przyjemnością potwierdzamy, że członkowie Unite głosowali za przyjęciem dwuletniej umowy płacowej powyżej inflacji, kończącej obecny spór i zezwalającej na odwołanie planowanych strajków. Możemy teraz razem iść naprzód i skupić się na zapewnieniu naszym pasażerom doskonałego lata” — czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez stołeczne lotnisko.

Sekretarz generalna Unite, Sharon Graham, powiedziała, że było to „ciężko wywalczone zwycięstwo”. — Solidarność i oddanie przedstawicieli i członków Unite miało fundamentalne znaczenie dla zapewnienia powrotu HAL [lotniska Heathrow] do stołu negocjacyjnego z ulepszoną ofertą — dodaje regionalny oficer koordynujący Unite, Wayne King.

Było to „ciężko wywalczone zwycięstwo”

Przypomnijmy, pracownicy ochrony Heathrow strajkowali już w tym roku, choć protest obejmował tylko jeden terminal i miał miejsce w kwietniu, w czasie świąt wielkanocnych. Wówczas, w czasie 10 dni akcji protestacyjnej doszło jedynie do „minimalnych” zakłóceń, jak przekazują władze lotniska.

W roku 2022 mieliśmy do czynienia z szybszym, niż oczekiwano odbiciem w ruchu lotniczym w szczycie sezonu. W połączeniu z niedoborami siły roboczej było to przyczyną opóźnień na kilku lotniskach w całej Europie. Również na Heathrow pojawiły się tego typu komplikacje, a z samego lotniska w maju 2023 z jego usług skorzystało 6,7 mln pasażerów.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Chcesz się napić wody w trakcie prowadzenia samochodu? Możesz za to słono zapłacić

Rodzina wybrała się na wakacje all-inclusive. W pokoju hotelowym przeżyli szok

 

Teksty tygodnia

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podejrzani o morderstwo polskiego emeryta aresztowani

Udało się nie tylko aresztować, ale i postawić konkretne zarzuty dwójce podejrzanych.

Kradzieże rowerów w Amsterdamie

Holandia słynie z rowerów. Słynie również z częstotliwości kradzieży jednośladów. W samym Amsterdamie w ubiegłym roku skradziono 10 810 rowerów. Co dzieje się ze znikającym sprzętem, dokąd trafia?

Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Elektryczne rowery zakazane w londyńskim metrze

Seria pożarów elektrycznych rowerów oraz rowerów klasycznych przerobionych przez właścicieli na elektryczne spowodowała, że wprowadzono nowe przepisy. Elektryczne rowery są zakazane w londyńskim metrze ze względu na ryzyko pożaru.

Cięcia w Met Police – 1700 osób do zwolnienia

Zwolnienia w londyńskiej policji. W przyszłym roku Met Police...