Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości, które wynajmuje pracującym imigrantom.

We wtorek zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który zajmuje mieszkanie socjalne w Amsterdamie, a dwie prywatne nieruchomości wynajmuje imigrantom. Sędziowie wydali wyrok na korzyść korporacji mieszkaniowej Ymere, która chce eksmitować mężczyznę.

Zajmuje mieszkanie socjalne, a ma dwa domy

Szokujące jest nie tylko to, że mężczyzna zajął mieszkanie socjalne mając dwie prywatne nieruchomości, ale także fakt, że zrobił to dla zysku. Ponadto jego wynajem nie jest uczciwy.

Okazało się, że nawet nie zarejestrował pod swoimi adresami imigrantów, którym wynajmował domy. Poza tym nie podpisał z nimi umowy najmu. I płacą mu gotówką od 1200 do 2000 euro miesięcznie.

Sąd zezwolił na eksmisję mężczyzny z mieszkania socjalnego powołując się na fakt, że posiada on inne nieruchomości, w których może mieszkać. Mężczyzna ma czas do 1 września, aby opuścić zajmowane obecnie mieszkanie.

Płacił niski czynsz

Mężczyzna mieszkał w mieszkaniu socjalnym od 2014 roku i płacił czynsz w wysokości poniżej 500 euro. W pewnym momencie był nawet właścicielem trzech innych nieruchomości, ale sprzedał jedną z nich.

Gert Jan Bakker z fundacji zajmującej się ochroną praw lokatorów (Woon), powiedział:
– Właściciele mieszkań wiedzą, że imigranci zarobkowi są w trudnej sytuacji. Nie znają przepisów i rzadziej zgłaszają nieprawidłowości.

Natomiast władze lokalne Amsterdamu rozpoczęły kampanię, która ma na celu uświadomienie imigrantom w stolicy ich praw mieszkaniowych. Prowadzi ją razem z fundacją Woon.

Władze Amsterdamu poinformowały w ubiegłym miesiącu, że zamierzają rozprawić się z właścicielami mieszkań, którzy pobierają zawyżony czynsz. Korzystają oni z nielegalnych umów najmu tymczasowego. Innym trendem jest wynajmowanie mieszkań wyłącznie imigrantom.

Niedawno pialiśmy o sprawie, w której sąd w Amsterdamie kazał obniżyć czynsz imigrantowi z 1850 do 633,58 euro miesięcznie. Okazało się, że przedstawiona mu umowa krótkiego najmu była nielegalna.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport