Szkoły w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej – jak wygląda system edukacji na Wyspach?

Polacy, którzy po raz pierwszy wysyłają swoje pociechy do szkół w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, mogą być na początku zdziwieni tym, w jaki sposób system edukacyjny na Wyspach różni się od obowiązującego w PL. Czy jednak naprawdę różnice są aż tak duże?

Wychowując dziecko w UK Polacy stają też przed trudnym zadaniem przystosowania się do – czasem słabo im znanego – brytyjskiego systemu szkolnictwa. Co więcej system edukacji w UK różni się w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jednak w niewielki sposób. Sama struktura jest taka sama w całej Wielkiej Brytanii i można ją podzielić na cztery etapy.

- Advertisement -

 

 

Etapy i poziomy kształcenia w szkołach Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej

System edukacji w Wielkiej Brytanii można podzielić na cztery etapy składające się z:

  1. Nursery i Pre-school – przedszkola (dzieci w wieku od 3 do 5 lat)
  2. Primary School – szkoły podstawowej (dzieci w wieku od 5 do 11 lat)
  3. Secondary School – szkoły średniej (młodzież w wieku od 11 do 16 lat)
  4. Further education – szkoły policealnej (młodzież w wieku od 16 do 18 lat)
  5. Higher education – szkoły wyższej (młodzież powyżej 18 lat)

Sama obowiązkowa edukacja trwa 11 lat i obejmuje etap szkoły podstawowej (Primary School) i szkoły średniej (Secondary School). Ponadto system edukacji ma cztery poziomy nauczania Key Stage 1,2,3,4 (w Szkocji natomiast Level A,B,C,D). Uczniowie oceniani są na końcu każdego poziomu w formie testu (National Cirriculum Tests, a w Szkocji – National Assessment).

– Poziom pierwszy to w Anglii i Walii – Key Stage 1, w Szkocji natomiast Level A (klasy 1-3) – obejmuje dzieci w wieku od 5 do 7 lat

– Poziom drugi to w Anglii i Walii Key Stage 2, w Szkocji natomiast Level B (klasy 4-6)  – obejmuje dzieci w wieku od 7 do 11 lat

– Poziom trzeci to w Anglii i Walii Key Stage 3, w Szkocji natomiast Level C – obejmuje młodzież w wieku od 11 do 14 lat

– Poziom czwarty to w Anglii i Walii Key Stage 4, a w Szkocji Level D – obejmuje młodzież w wieku od 14 do 16 lat.

Egzaminy

Kończąc dany poziom nauki młodzież w wieku 15-16 lat przystępuje do egzaminu SATs. Na zakończenie szkoły średniej odbywa się egzamin z różnych przedmiotów – General Certificate of Secondary Education (GCSE), dzięki któremu dzieci mogą kontynuować naukę w college’u. W Szkocji natomiast dyplom ten nazywany jest Standard Grade.

Natomiast w wieku 18 lat, na zakończenie szkoły średniej uczniowie przystępują do egzaminu General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level) i Advanced Supplementary (AS). Przy czym AS zaliczają się do egzaminów dodatkowych, dzięki którym uczniowie mogą wykazać wiedzę z zakresu indywidualnych zainteresowań. Po GCE A-level można kontynuować naukę w college’u, co z kolei kończy się dyplomem General National Vocational Qualifications (GNVQs). Natomiast w Szkocji szkołę średnia wieńczy dyplom Scottish Qualification Certificate.

Teksty tygodnia

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie