1. Mona Lisa, Leonardo da Vinci
Oprócz tego, że jest to jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie, równie dużą popularnością cieszy się wśród internautów, którzy chętnie przerabiają go na różne sposoby. Tajemnicza kobieta spoglądająca z obrazu to rzekomo Lisa del Giocondo, żona bogatego kupca z Florencji. Choć Leonardo da Vinci rozpoczął pracę w okolicach 1503 roku, skończył go dopiero tuż przed śmiercią w 1519 roku. Obraz można obecnie oglądać w muzeum w Luwrze.
2. Ostatnia Wieczerza, Leonardo da Vinci
W zestawieniu nie mogło zabraknąć kolejnego dzieła włoskiego malarza. Ten słynny mural znajduje się na ścianie klasztoru w Mediolanie i był malowany przez trzy lata. Ze względu na nietypową technikę, jaką zastosował autor, malowidło jest w złym stanie mimo wielokrotnych prób odrestaurowania go.
3. Stworzenie Adama, Michał Anioł
Kto nie zna fresku zdobiącego centralną część Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie? Powstałe na zlecenie papieża Juliusza II malowidła przedstawiają historię ludzkości od stworzenia świata aż po biblijny potop. Wśród nich znajduje się również stworzenie Adama. Jest to jedno z najczęściej reprodukowanych malowideł.
4. Krzyk, Edward Munch
Przez wielu uważany za największe dzieło Muncha, budzi respekt mnogością interpretacji, które umożliwia. Co ciekawe, Edward Munch jest autorem aż czterech obrazów zatytułowanych Krzyk, które tworzą razem serię Fraz z życia i przedstawiają śmierć, strach i miłość. Obecnie obrazy znajdują się między innymi w Muzeum Muncha.
5. Dziewczyna z perłą, Jam Vermeer
To jeden z najwybitniejszych przykładów malarstwa XVII- wiecznego, choć o samym autorze i dziele niewiele wiadomo. Często bywa nazywany Holenderską Mona Lisą. Dokładna data powstania tego obrazu nie jest znana, ani czy stworzony był na zlecenie. Dzieło można podziwiać w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze.
6. Trwałość pamięci, Salvador Dali
Gdyby zapytać kogoś o dzieło Salvadora Dali, to prawdopodobnie wymieniliby „Trwałość pamięci”. Inspirację dla artysty stanowił mijający czas oraz proces rozkładu, któremu podlega każda ludzka egzystencja. Do dzisiaj stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli surrealizmu, chętnie reprodukowane przez popkulturę. Można go zobaczyć w Nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej.
7. Słoneczniki, Vincent van Gogh
Słoneczniki to nazwa wspólna dla serii malowideł zawierających te kwiaty. Na cykl ten składa się 11 obrazów, które powstawały w Paryżu i Arles. Możemy zobaczyć je między innymi w Galerii Narodowej w Londynie oraz Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
8. Guernica, Pablo Picasso
Kolejny z murali znajdujący się w zestawieniu stanowi wyraz hołdu złożony baskijskiemu miastu Guernica, które zostało zbombardowane. Wydarzenie to stanowi symbol wojennego okrucieństwa. Zastosowana na obrazie kolorystyka oraz symbole przedstawiają chaos, śmierć oraz strach ludzi.
9. Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
To dzieło powstało na zamówienie rodziny Medyceuszy z Florencji, bogini miłości Wenus, która stoi na muszli unoszonej przez morskie fale. Co ciekawe jest to motyw, którym posłużyli się twórcy Adobe Ilustrator 10 w materiałach promocyjnych, a nawet Lady Gaga na okładce swojego ostatniego albumu „Artpop”.
10. Pocałunek, Gustav Klimt
Śmiało można powiedzieć, że obraz ten stanowi najważniejsze dzieło w twórczości wiedeńskiego malarza. Obraz powstał w czasie złotego okresu twórczości Gustava Klimta i był malowany przez rok, do dzisiaj znajduje się w Austriackiej Galerii Belvedere.
Monika Matura