Tusk: Brexit ma być bolesny dla Wielkiej Brytanii

Zdesperowany Donald Tusk oświadczył, że Brexit powinien być bolesny dla Wielkiej Brytanii, aby inne kraje nie poszły w jej ślady.

Według szefa Rady Europejskiej „śmiertelnie niebezpieczne” dla Europy będzie pozwolenie na „bezbolesne” opuszczenie przez Wielką Brytanię UE. Donald Tusk chciałby przez utrudnienie Zjednoczonemu Królestwu wyjścia z Unii zapobiec efektowi domina, kiedy to inne kraje zainspirowane autonomią Wysp Brytyjskich postanowią również odciąć się od Wspólnoty.

- Advertisement -

Theresa May rozpoczyna rozmowy z liderami unijnymi

Szef Rady Europy zapowiedział, że przyjmie zdecydowane stanowisko w nadchodzących negocjacjach związanych z Brexitem. Tusk powtarzał swoje groźby dotyczące tego, że wolny handel dla Wielkiej Brytanii będzie tylko wtedy możliwy, gdy zgodzi się ona na swobodny przepływ osób. „Nikt nie powinien karać ani upokarzać Wielkiej Brytanii za to, co nam zrobiła” – powiedział Tusk. Jednak dodał, że wyjście UE nie może być atrakcyjną opcją dla innych krajów, które chcą polepszyć swoją sytuację.

„Nie możemy odtrącić Wielkiej Brytanii, ale nie możemy również dopuścić do tego, by zyskała ona na Brexicie, bo będzie to śmiertelnie niebezpieczne dla Unii” – oświadczył Tusk. Przedstawiciele 27 krajów Wspólnoty mają się spotkać 16 września w Bratysławie, gdzie będą rozmawiać o dalszych postanowieniach w sprawie Brexitu. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May nie zostanie zaproszona.

Nowa „Żelazna Dama” zrobi porządek z imigrantami

Teksty tygodnia

Strajk na lotnisku w Holandii. Szykują się problemy dla pasażerów

Pracownicy naziemni KLM ogłosili strajk na lotnisku Schiphol w przyszłym tygodniu. Nie powiodły się negocjacje dotyczące warunków pracy i płac.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Przeczytaj także