Ubóstwo energetyczne nie minie z końcem dekady. Dotknie miliony rodzin w Anglii

Powolne działania rządu w zakresie zapewnienia gospodarstwom domowym efektywności energetycznej będą miały jedną poważną konsekwencję. Z końcem dekady w Anglii nie zniknie problem ubóstwa energetycznego. Nadal dotknie ono miliony rodzin.

Ubóstwo energetyczne długofalowym problemem w UK

Najnowsze analizy eksperckie nie napawają optymizmem. National Energy Action szacuje, że z końcem dekady ubóstwem energetycznym wciąż będą dotknięte 3 miliony gospodarstw domowych w Anglii. Dlaczego aż tak dużo? Otóż odpowiedź jest dosyć prosta. Rząd bardzo ociąga się w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. A to oznacza, że ciężko będzie sprostać wyznaczonym wcześniej celom w tym zakresie.

Ślamazarne działania rządu zmierzające do zwiększania efektywności energetycznej domów i mieszkań przełożą się na coraz wyższe rachunki za energię dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Te mogą płacić nawet o 480 funtów rocznie więcej za rachunki za gaz i energię elektryczną. Balansując jednocześnie w swoich „zimnych, wilgotnych i niezdrowych” domach na krawędzi zdrowia.

– Patrząc po dotychczasowym tempie działań szacujemy, że do 2030 r. w samej Anglii 3 miliony gospodarstw domowych nadal pozostaną w pułapce ubóstwa energetycznego. A przecież właśnie tyle [rodzin] w Anglii doświadcza ubóstwa energetycznego obecnie. Trzy miliony gospodarstw domowych musi żyć w zimnych, wilgotnych i niezdrowych [lokalach]. Rządy ryzykują, że nie osiągną swoich ustawowych celów. Jednak osoby żyjące w ubóstwie energetycznym są narażone na znacznie większe ryzyko – ostrzega Adam Scorer, dyrektor generalny NEA.

Rząd musi się obudzić. Ale czy to zrobi?

Nie tylko organizacja charytatywna the National Energy Action wzywa rząd do „przebudzenia się”. I do podjęcia bardziej zaawansowanych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej domów w Anglii. Wzywa też do tego m.in. Angus Brendan MacNeil. Przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji netto nazwał nawet najnowszy raport „sygnałem alarmowym” dla rządu. – Jako komisja niezliczoną ilość razy słyszeliśmy o tym, że kryzys energetyczny w dalszym ciągu ma niszczycielski wpływ na osoby najsłabsze w naszym społeczeństwie. Miliony najbiedniejszych gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu są narażone na najgorsze skutki kryzysu. [Również] ze względu na niski poziom efektywności energetycznej w domach – zaznaczył.

Dodajmy, że NEA definiuje ubóstwo energetyczne jako sytuację, w której gospodarstwo domowe musi wydawać co najmniej 10 proc. swoich dochodów na utrzymanie zadowalającego poziomu ogrzewania.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy zapanują ciemności? Blackout w UK

W czasie śnieżycy, mrozów czy okresów pochmurnych wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Odnawialne źródła energii nie działają. Czy UK grozi blackout?

33. finał WOŚP w Londynie. Największą radość daje widok jedności Polonii

26 stycznia odbędzie się 33. finał WOŚP w Londynie. Organizator przedsięwzięcia, Dariusz Faryna opowiedział, jak wyglądają przygotowania.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Najemcy w UK będą lepiej chronieni dzięki Renters’ Rights Bill – co ma się zmienić?

Co ma zmienić Renters’ Rights Bill? Landlordowie nie będą mogli nakazać zapłaty dwumiesięcznego czynszu z góry, w myśl nowych przepisów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie