Ulga na powrót dla osób wracających do Polski

Osoby wracające do Polski, które przed powrotem nie posiadały w kraju miejsca zamieszkania przez co najmniej trzy lata, mogą skorzystać z Ulgi na powrót. Pozwala ona na zwolnienie z PIT przychodów do kwoty 85 528 zł.

Aby zachęcić Polaków na emigracji do powrotu do Polski, w ramach Polskiego Ładu wprowadzono tzw. Ulgę na powrót. Jest to preferencja podatkowa, z której mogą skorzystać niektórzy podatnicy.

- Advertisement -

Ulga na powrót – dla kogo?

Ulga na powrót przeznaczona jest dla tych Polaków, którzy zdecydowali się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski. I nie mieszkali w niej przez co najmniej trzy lata przed powrotem.

Nie będą z niej natomiast mogli skorzystać ci, którzy pozostawali polskimi rezydentami podatkowymi.

Ponadto prawo do korzystania z ulgi na powrót przysługuje przez cztery kolejno następujące po sobie lata. I to podatnik decyduje, kiedy z tej ulgi chce skorzystać. W ten sposób może wybrać np. ten sam rok albo każdy kolejny. Musi jednak pamiętać o tym, że ulga ta przysługuje mu tylko raz.

Podobnie, gdyby dana osoba wróciła do Polski zmieniając rezydencję podatkową i skorzystała z ulgi na powrót, to przy ponownym udaniu się na emigrację i powrocie, nie będzie już mogła z niej skorzystać.

Co obejmuje ulga?

Zwolnienie związane z ulgą na powrót może dotyczyć tak naprawdę paru źródeł przychodów. W ten sposób, jeśli dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, a także uzyskuje przychody z umowy o pracę (lub zlecenia), wtedy ulga może objąć wszystkie te przychody.

Ponadto zgodnie z przepisami – z ulgi na powrót mogą skorzystać osoby, które przeniosły swoją rezydencję podatkową i miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 roku.

Na jednej z grup na Facebooku pewien użytkownik zapytał, czy ma obowiązek zgłosić swój powrót do Polski w Urzędzie Skarbowym. Czy jak się wraca na stałe z UK do PL, to trzeba zgłosić to do Urzędu Skarbowego, że będzie się teraz podatnikiem w PL? Jak jest z ulgą na powrót?

Warunkiem skorzystania z ulgi na powrót jest to, by przychody podatnika pochodziły z umów o pracę, umów zlecenia, pozarolniczej działalności gospodarczej lub z zasiłku macierzyńskiego. We wszystkich tych przypadkach Urząd Skarbowy będzie powiadomiony czy to przez prawodawcę, czy samego podatnika o powrocie do kraju.

Istotne jest, aby podatnik, który osiąga przychody z umów o pracę lub zlecenia i zamierza skorzystać z Ulgi na powrót, złożył swojemu płatnikowi oświadczenie o spełnieniu warunków dla korzystania z ulgi. A także wskazał moment rozpoczęcia korzystania z niej.

Oświadczenie nie ma formalnego wzoru. Równie dobrze podatnik może je sporządzić samodzielnie. W oświadczeniu musi również znaleźć się wskazanie roku rozpoczęcia i zakończenia korzystania ulgi na powrót.

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Uszkodzony bagaż w Ryanairze. Gdzie należy zgłosić?

Uszkodzony bagaż to problem, który może przytrafić się każdemu. Jednak nie wszyscy wiedzą, co zrobić, gdy akurat znajdziemy się w impasie.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Przeczytaj także