Ultimatum Camerona: „Koniec z benefitami dla imigrantów z UE”

David Cameron zapowiedział, że sprawa ograniczenia świadczeń socjalnych dla europejskich imigrantów będzie kluczowym punktem renegocjacji warunków uczestnictwa Wielkiej Brytanii w UE.

Podczas trwającego właśnie unijnego szczytu przywódców w Rydze, Cameron przedstawi swoje żądania dotyczące zmian przepisów regulujących stosunki Wielkiej Brytanii z Unią. Jak sam stwierdził, mimo że negocjacje będą „trudne i czasochłonne”, ich podjęcie jest konieczne. Osiągnięcie porozumienia pozwoli bowiem „rozwiązać kwestie istotne dla Brytyjczyków, oraz usprawnić funkcjonowanie całej Unii Europejskiej”.

- Advertisement -

W swoim wczorajszym wystąpieniu Cameron przedstawił statystyki świadczące o tym, że saldo migracji Wielkiej Brytanii wzrosło na przestrzeni zeszłego roku w dużej mierze dzięki napływowi imigrantów z krajów członkowskich UE.

Premier zaznaczył, że europejscy imigranci przyjeżdżają na Wyspy głównie po to, aby pracy szukać, a nie w odpowiedzi na konkretną ofertę, co zdaniem Camerona stanowi nadużycie zasady swobodnego przepływu osób. „Możliwość pobierania świadczeń socjalnych w innym kraju nie powinna stanowić motywacji do przyjazdu” – zaznaczył premier.

Jak obiecywał w trakcie kampanii wyborczej, Cameron będzie dążył do pozbawienia praw do zasiłków tych imigrantów, którzy dopiero po przyjeździe do UK zaczynają szukać zatrudnienia, jak i tych, którzy legalnie pracują na Wyspach krócej niż cztery lata. Ponadto, brytyjski rząd chce zyskać prawo do deportowania obcokrajowców, którzy po pół roku nadal nie będą mieli stałego zatrudnienia.

„Zarówno ja, jak i wielu innych, zgadzamy się, że należy ograniczyć ułatwienia dla osób, które chcą przenieść się do UK. Zmiany w opiece socjalnej pozwalające obniżyć liczbę obywateli Unii przyjeżdżających na Wyspy, będą zasadniczym punktem rozmów renegocjacyjnych” – zapowiedział Cameron.

„Swoboda przemieszczania się ma służyć podejmowaniu pracy i w takiej formie całkowicie tę zasadę popieram” – zapewnił Cameron.

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie