Uwaga! Szykują się duże zmiany w wypłacaniu zasiłków! Polacy na tym stracą?

Komisja Europejska przygotowała projekty zmian dotyczących zasad wypłacania zasiłków obywatelom Unii Europejskiej, którzy pracują w innym państwie, niż kraj pochodzenia. Zmiany te mogą uderzyć w Polaków, ale przede wszystkim w tych, którzy dopiero myślą o przeprowadzce i podjęciu pracy poza krajem. 

Przygotowane przez Komisję zmiany w wypłacaniu zasiłków obywatelom unijnym pracującym poza granicami swojego kraju ojczystego są odpowiedzią na zarzuty kilku zachodnioeuropejskich partii populistycznych, które twierdzą, że zasada swobodnego przepływu osób w Unii doprowadziła do imigracji zasiłkowej i do wielu nadużyć, w tym przede wszystkim do wysysania systemów socjalnych przez imigrantów z biedniejszych państw wspólnoty. Komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen powiedziała, że mobilność pracowników musi zostać zachowana (swobodny przepływ osób jest jednym z filarów Unii), ale że od teraz trudniej będzie o nadużycia. 

- Advertisement -

Theresa May musi zagwarantować imigrantom z UE ich prawa i to natychmiast!

Jakie zatem czekają nas zmiany? Przede wszystkim Komisja Europejska chce zmienić zasady dotyczące pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z nowymi zasadami pracownik, który wyjedzie do innego kraju w celu poszukiwania pracy, będzie mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych z własnego kraju aż 6 miesięcy (obecnie są to tylko 3 miesiące). Poza tym w przypadku pracowników mieszkających w jednym kraju Unii i regularnie dojeżdżających do pracy w kraju sąsiednim, za wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych będzie odpowiadało państwo, w którym zapłacili oni ostatnio składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 12 miesięcy, bo przypomnijmy, że obecnie jest to kraj ich zamieszkania.

Praca w UK leży na ulicy – Można zarobić nawet £50 tys. rocznie!

Komisja Europejska zapowiedziała też, że nie będzie wnioskowała o możliwość indeksowania przez kraje Unii zasiłków wypłacanych imigrantom z innych krajów unijnych na dzieci przebywające na stałe w ojczyźnie. Indeksowanie miało dostosować wysokość zasiłków do standardu życia w kraju, w którym nieletni mieszka na stałe, ale Komisja stwierdziła, że zabieg ten byłby niezgodny z zasadą równego traktowania i że w wielu przypadkach zasiłki musiałyby być także indeksowane w górę (gdyby dziecko żyło na stałe w kraju, w którym koszty życia są wyższe, niż w państwie – miejscu pracy rodzica). 

W wywiadzie udzielonym zagranicznym mediom Thyssen powiedziała też, że argumenty partii populistycznych są nieprawdziwe, ponieważ zasada swobodnego przemieszczania się wewnątrz Unii nie oznacza nieograniczonego dostępu do systemów socjalnych tworzących ją krajów. – Ten, kto nie pracuje, nie szuka pracy i nie ma środków na utrzymanie, nie ma ani prawa pobytu w innym kraju UE, ani prawa do otrzymywania świadczeń socjalnych w tym kraju – powiedziała komisarz. 

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie